Čechům obviněným z terorismu potvrdili v Turecku trest

Domácí
1. 12. 2017 15:35
Turecká vlajka.
Turecká vlajka.

Turecký odvolací soud potvrdil dvěma Čechům trest šesti let a tří měsíců vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Advokáti českých občanů podali koncem listopadu dovolání k nejvyššímu tureckému soudu, jehož rozhodování může trvat tři až devět měsíců, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Na případ upozornil server Info.cz.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka, kde byli ve vazbě i po vynesení rozsudku prvoinstančního soudu letos v srpnu. Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Podle obžaloby několikrát navštívili tábory "teroristů" v Turecku. Česko, na rozdíl od Turecka, milice syrských Kurdů YPG nepokládá za teroristickou organizaci.

"Odvolací soud potvrdil rozsudek prvoinstančního soudu. Oba odsouzení mají možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu, což jejich advokáti již učinili," uvedla Lagronová. Česká diplomacie je podle ní v kontaktu s rodinami i právními zástupci odsouzených a snaží se jim poskytnout maximální podporu a servis. Ve věznici navštěvuje oba Čechy konzulka České republiky v Turecku. "Nyní musíme počkat na verdikt Nejvyššího soudu, musíme ctít nezávislost tureckých soudů," dodala.

Končící ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) po vynesení nepravomocného rozsudku letos v létě vyjádřil velké zklamání a věřil, že soud vyšší instance vyhodnotí případ dvou Čechů jinak. Tehdy řekl, že o dalším postupu v procesu chce hovořit se svým protějškem Mevlütem Çavusogluem. Nynější vláda podala tento týden demisi, nový šéf diplomacie - zřejmě dosavadní ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se ujme funkce pravděpodobně 13. prosince.

Pro případné vydání českých občanů k výkonu trestu do Česka by bylo nutné, aby Praha akceptovala rozsudek, tedy že se oba odsouzení podíleli na teroristické činnosti. Podle Zaorálka ale je obtížné uznat verdikt tureckého soudu, protože to jde proti české ústavě. "Je dost těžké, aby u nás někdo byl ve vězení za něco, co u nás není pokládáno za trestný čin," řekl v srpnu ministr.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PICTURE ALLIANCE/Jens Kalaene

Další čtení

Filip Turek

Turek požádal prezidenta o schůzku. Čeká na termín a křeslo ministra

Domácí
17. 12. 2025
Válka na Ukrajině - ilustrační foto

Prezident Pavel si volal se Zelenským. Mluvil o podpoře a asi i o Babišovi

Domácí
Aktualizováno: 17. 12. 2025 17:28
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou

Prezidentský pár se setká s malými fotbalisty, které napadli Baníkovci

Domácí
Aktualizováno: 17. 12. 2025 14:49

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV