Za nejpalčivější problémy Česka lidé považují korupci a hospodářskou kriminalitu. Jako třetí nejnaléhavější problém Češi vnímají přistěhovalectví, které loni skončilo na druhém a v roce 2016 dokonce na prvním místě. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejméně Čechy trápí situace v kultuře.
Řešení korupce považovalo za velmi naléhavé téměř šest z deseti dotázaných. Hospodářskou trestnou činnost označilo za palčivý problém 56 procent respondentů a přistěhovalectví téměř polovina (48 procent) účastníků průzkumu.
Na čtvrtém místě žebříčku nejpalčivějších problémů veřejného života se umístilo zdravotnictví, které požaduje řešit 46 procent lidí. První pětku uzavírá bezpečnost občanů s 41 procenty. Na dalších místech se umístily položky jako sociální jistoty, stav veřejných financí, zemědělství nebo bezpečnostní a politická situace v zemi.
Na opačné straně žebříčku stojí kultura, nabídka zboží a služeb a situace v armádě. Řešení těchto oblastí považuje za velmi naléhavé méně než 15 procent respondentů.
Lidé se bojí o energie
Největší meziroční pokles naléhavosti zaznamenalo CVVM u politické a bezpečnostní situace v Česku. Oproti loňskému roku klesla míra naléhavosti těchto oblastí o deset, respektive devět procentních bodů. O osm procentních bodů ochabla potřeba zabývat se vztahy Česka se zahraničím. Problém přistěhovalectví byl letos meziročně o sedm procentních bodů méně naléhavý. "V případě přistěhovalectví a bezpečnostní situace jde o výrazně klesající trend, který trvá již čtvrtý rok," konstatuje CVVM.
Naopak největší vzestup naléhavosti nastal u zemědělství, a to o osm procentních bodů. Více se lidé obávají také o dopravní obslužnost, životní prostředí a problémy spojené s výrobou a distribucí energie.
Průzkum CVVM se konal od 2. do 13. března. Na dotazy odpovídalo 1096 obyvatel ve věku od 15 let.