Češi loni podnikli o polovinu méně cest do zahraničí než před krizí

Domácí
14. 1. 2021 15:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

I když se loni někteří Češi ani přes výrazný útlum cestovního ruchu navštěvování jiných zemí nevzdali, do ciziny se v meziročním srovnání vypravila zhruba jen polovina lidí. Zájem měli především o bližší destinace. Stejně jako v roce 2019 byly nejoblíbenější Londýn, Barcelona, Paříž, Řím a letos nově i španělská Málaga. Největší propad rezervací proti roku 2019 nastal u letů do USA, Maroka či na Island. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí brněnského prodejce letenek Kiwi.com Nina Černá.

Z dat společnosti dále vyplývá, že u nejoblíbenější evropských měst klesly ceny letenek o deset až 20 procent. Výraznější pokles cen, až o 30 procent, nastal u letů na Ukrajinu, do Turecka, Arménie či Rumunska. Až o polovinu levněji sehnali lidé let do Albánie nebo Bosny a Hercegoviny. "Naopak dražší byly lety do Chorvatska a oblíbených mimoevropských destinací. Například průměrná cena letenky do Maroka či Vietnamu zdražila o pětinu. Egypt si i při pandemii udržel post jedné z nejoblíbenějších podzimních dovolenkových destinací Čechů. I přes zdražení letenek v průměru o 10 procent tam loni letělo dokonce více lidí než v roce 2019," uvedla Černá.

Zájemci si nejvíce letenek rezervovali v období Valentýna. Jen o necelé dva měsíce později nastal v důsledku koronavirové pandemie opačný extrém, tedy největší propad z celého roku. Češi dohromady v uplynulém roce letěli do 127 zemí a navštívili téměř 700 měst, kde zůstávali v průměru necelých pět dní. Téměř čtvrtina transakcí se uskutečnila v prvních dvou měsících v roce.

Z dosavadních rezervací vyplývá, že lidé mají chuť cestovat i v letošním roce. Kromě trvale oblíbeného Londýna, Barcelony či Málagy přibývají rezervace i na Tenerife. Mimo to pomalu roste zájem také o delší lety, byť ty evropské tvoří stále většinu, a to 84 procent. Asie zatím tvoří 5,5 procenta, Amerika 6,5 procenta a Afrika čtyři procenta. Cestovatelům zatím přejí i ceny, v průměru jsou téměř o deset procent nižší než v roce 2020.

"Věříme, že s uvedením vakcíny a postupnou normalizací situace mohou lidé opět cestovat naplno. Podpořit by je měly i dodatečné služby a opatření, jimiž reagujeme na požadavky pasažérů na zvýšenou flexibilitu při rezervacích letů," uvedla ředitelka zákaznické péče v Kiwi.com Eliška Dočkalová.

Útlum v cestovním ruchu v důsledku koronavirové pandemie postihl také brněnské letiště, které loni odbavilo 86 089 cestujících. V porovnání s rokem 2019 je to pokles o 84 procent.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/netfalls

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ