Češi se <span>obávají vyhazovu</span> z práce stále víc

Domácí
30. 4. 2010 19:22
Více než polovina ekonomicky aktivních lidí se bojí ztráty zaměstnání.
Více než polovina ekonomicky aktivních lidí se bojí ztráty zaměstnání.
Více než polovina ekonomicky aktivních lidí se bojí ztráty zaměstnání.Obavy lidí ze ztráty zaměstnání se v Česku zvyšují. Podle průzkumu agentury STEM má tyto obavy 63 procent obyvatel v produktivním věku, což je o tři procentní body více než loni v dubnu. Velká většina lidí je ochotna čelit hrozbě nezaměstnanosti tím, že by pracovala za méně peněz či mimo svůj obor, slabá je však ochota stěhovat se za prací do jiného regionu, vyplynulo z nejnovějšího průzkumu.

Podíl lidí, kteří se obávají nezaměstnanosti, se přiblížil maximálním hodnotám z roku 2005, kdy při podobné míře nezaměstnanosti jako nyní dosahoval 65 procent ekonomicky aktivní části populace. Míra obav ze ztráty zaměstnání se však u různých skupin obyvatelstva liší.

PSALI JSME: Na úřadech práce se množí útoky. Slovní i fyzické
                      Nezaměstnaný přišel pro sociální dávky s nožem v ruce


Nejnápadnější jsou rozdíly u osob s různou úrovní dosaženého vzdělání. Nezaměstnanosti se obávají dvě třetiny se základním vzděláním a vyučených, ale jen 45 procent lidí s vysokoškolským diplomem.

Ochota přestěhovat se je u starších lidí a rodin s dětmi menší.Zřetelné jsou i rozdíly regionální. V krajích s vysokou mírou nezaměstnanosti, například v Moravskoslezském, Ústeckém či Jihomoravském, jsou obavy silnější než v Praze.

Průzkum se zaměřil také na to, jak se lidé chtějí hrozbě ztráty zaměstnání bránit. Velká část lidí, 85 procent, je ochotna pracovat i mimo svoji kvalifikaci či svůj obor. Čtyři pětiny lidí jsou ochotny pracovat i za nižší mzdu, jen aby zůstali zaměstnaní. Pouze 42 procent však připouští, že by se dokázalo stěhovat za prací do větší vzdálenosti.

ČTĚTE TAKÉ: V eurozóně hledá práci každý desátý člověk

Přestěhovat se za prací do jiného města či obce v jiném kraji republiky je únosnější pro muže než pro ženy. Mnohem odhodlanější se stěhovat za prací jsou mladí lidé do 30 let, s přibývajícím věkem ochota přestěhovat se za odpovídajícím zaměstnáním rychle klesá, a to ze 60 procent ve věku 18 - 29 let na 29 procent ve věku 30 - 59 let.

Nezaměstnanosti se více bojí lidé se základním vzděláním a vyučením.Klíčovou roli hraje i založení rodiny. Přítomnost dětí v rodině totiž silně oslabuje ochotu stěhovat se za prací. Přestěhovalo by se 35 procent lidí z rodin, kde dítě do 18 let mají, ale bez dítěte v rodině celých 46 procent. Menší vliv má materiální situace domácnosti, rozdíl mezi "solidně" a "špatně" zajištěnými domácnostmi není velký, 46 procent proti 42 procentům. Aktuálně nezaměstnaní projevují ke stěhování za prací vůli zcela průměrnou. Uvažovalo by o tom jen 41 procent z nich.

ČTĚTE TAKÉ: Češi mají padáka kvůli alkoholu stále častěji

Výzkumu STEM se uskutečnil ve dnech 1. až 10. dubna 2010 a byl provedený na reprezentativním souboru 1196 obyvatel České republiky starších 18 let. Informace v tomto textu vycházejí většinou z odpovědí podsouboru 857 osob bez důchodců.

Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková
Autor: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ