Česká pošta přestala letecky doručovat do USA půlkilové balíky

Domácí
15. 11. 2010 08:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká pošta od pondělí nedoručuje do Spojených států amerických letecké zásilky nad 453 gramů. Nové nařízení platí kvůli teroristické hrozbě. Balíky, které váží víc, než je hraniční váha, je možné posílat tzv. ekonomickou cestou, tedy po zemi a po moři.

Dosud bylo možné běžně posílat do USA zásilky o hmotnosti až 30 kilogramů. Ty teď budou moci putovat pouze po moři, kde je přepravní doba zhruba dvacet až třicet dnů proti několika dnům v případě leteckého doručování.

Opatření se netýká podavatelů, kteří mají s Českou poštou uzavřen dlouhodobý obchodní vztah, a to po dobu delší než třicet kalendářních dnů, a zároveň mají na České poště založenou korespondenční a účtovací adresu. Balíky těchto zákazníků bude pošta přijímat k letecké přepravě i nadále.

V leteckých zásilkách směřujících do USA a v poštovních balících do dalších zemí se v posledních týdnech objevily výbušniny. V říjnu teroristé z jemenské al-Kajdy odeslali zásilky obsahující trhavinu PETN schovanou v zásobnících do počítačových tiskáren.

Balíčky byly odeslány na adresu židovských organizací v Chicagu. Jedna ze dvou náloží byla nalezena v nákladním letadle americké společnosti UPS na středoanglickém letišti East Midlands a druhá v letadle firmy FedEx na letišti v Dubaji.

Další čtení

premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé)

Stabilní koalice vzkazuje Letné: Demokracie je, když vyhrajeme my

Domácí
21. 3. 2026
ilustrační foto

Muž střílel z okna na Letné airsoftovými zbraněmi

Domácí
Aktualizováno: 21. 3. 2026 19:42
Shromáždění Nenecháme si ukrást budoucnost, které pořádá spolek Milion chvilek.

Demokracie v ohrožení? Zákon o neziskovkách připomíná praktiky Moskvy a Budapešti

Domácí
21. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ