Česko je "nejspravedlivější" zemí střední Evropy

Domácí
23. 11. 2017 05:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pouze tři severské státy jsou na tom v EU z hlediska sociální spravedlnosti lépe než Česko. Tvrdí to alespoň nová studie německé Bertelsmannovy nadace.

Sociální spravedlnost je v této studii definována jako rovnost příležitostí. Posuzuje se tedy, nakolik sociální původ jedince ovlivňuje jeho možnosti v přístupu ke vzdělání, kvalitní zdravotnické péči nebo uplatnění jeho schopností v zaměstnání. Česká republika získala na desetibodové stupnici, v níž desítka znamená nejvyšší sociální spravedlnost, index 6,84, což jí řadí mezi všemi zeměmi EU na čtvrté místo. Pouze v Dánsku (7,39), Švédsku (7,31) a Finsku (7,14) je míra sociální spravedlnosti vyšší než v České republice.

Češi v žebříčku "rovnosti příležitostí" jednoznačně porazili naprostou většinu starých členských států EU, včetně třeba Německa, Nizozemska, Velké Británie a Francie. Především jsou ale podle studie Bertelsmannovy nadace zdaleka "nejspravedlivějším státem" z bývalého komunistického bloku. Například Poláci se v žebříčku sociální spravedlnosti umístili až na 16. místě o jednu příčku za Slováky. Maďaři obsadili dvaadvacáté místo. Vůbec nejhůře jsou na tom z hlediska rovnosti příležitostí údajně Bulhaři, Rumuni a na posledním místě Řekové (index 3,7).

Autoři studie v případě České republiky vysoce hodnotili zejména nízkou míru nezaměstnanosti a chudoby a také přístup ke kvalitní zdravotní péči. "Chudobou je ohroženo 13,3 procenta obyvatel Česka, což je nejméně v EU. Finsko na druhém místě je na tom o 3 procenta hůře," píše se ve studii.

Česko se v celé polovině ze šesti sledovaných oblastí pro hodnocení sociální spravedlnosti umístilo v první desítce zemí EU. Výjimkou byla například oblast rovných příležitostí pro děti a mladistvé, kde Česká republika skončila jedenáctá. Naopak v kategoriích "předcházení chudobě" a "míry rizika chudoby" jednoznačně zvítězila.

Studie naopak vytýká Česku, že od roku 2008, kdy bylo poprvé zařazeno do žebříčku, v něm vzrostl počet sociálně vyloučených lokalit. Negativně hodnotí autoři také možnosti Romů na trhu práce. Z celkové pohledu se ale podle Bertelsmannovy nadace míra sociální spravedlnosti v Česku rok od roku zvyšuje. V roce 2008 Česko získalo v hodnocení index 6,62, od šest let později 6,72 a nyní 6,84.

Autor: Marek KerlesFoto: Jakub Stadler

Další čtení

ilustrační foto

Praha znovu čeká přetlak na středních školách, míst je méně než loni

Domácí
6. 2. 2026

Děti Země chtějí zpřísnit podmínky výstavby Dukovan, obracejí se na NSS

Domácí
6. 2. 2026

Nad Českem je saharský prach, může zbarvit sníh, poprášit auta či parapety

Domácí
6. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ