Česká republika oficiálně nabídla OSN vojáky pro mírovou misi na Golanských výšinách, účast české armády zde ale připadá v úvahu nejdříve v roce 2015. OSN naproti tomu vyjádřila zájem o nasazení českých vrtulníků v misích v Súdánu a Mali. Při návštěvě 601. skupiny speciálních sil v Prostějově to v pondělí řekl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek.
Ministři obrany a zahraničí v demisi Picek a Jan Kohout se koncem minulého týdne setkali s náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace Hervé Ladsousem. "Nabídli jsme jednotku na Golanské výšiny," uvedl ke schůzce Picek, podle něhož jsou ale nejbližší termíny nasazování vojáků obsazené, a česká účast tak připadá v úvahu nejdříve v roce 2015. Zapojit by se pak mohlo až 150 Čechů.
"Naše nabídka na Golany platí a teď už je to věc spíše logistická, kdy se tam uvolní příslušné kapacity, které my budeme moci nahradit," řekl premiér v demisi Jiří Rusnok, který se návštěvy prostějovských vojáků též zúčastnil. Připomněl také svůj páteční projev před Valným shromážděním OSN, kde hovořil o připravenosti Česka více se zapojovat do mírových misí světové organizace.
Ladsous na schůzce s českými představiteli zároveň vyjádřil zájem o nasazení českých vrtulníků v afrických misích OSN. Pět transportních vrtulníků by se mohlo připojit k mírovým silám OSN v západosúdánském regionu Dárfúr, tři bojové vrtulníky by mohly být nasazeny v Mali. V nebojové misi Evropské unie (EUTM) v Mali má nyní česká armáda 38 vojáků.
"Já bych byl pro, samozřejmě v rámci možností, které máme, kapacitních i ekonomických, ale prostě my se musíme podílet na tom, co se děje ve světě, musíme spolu s ostatními pokud možno pomáhat utlumovat různá ohniska napětí," uvedl o nasazení vrtulníků Rusnok. Konečné rozhodnutí ale podle něj učiní pravděpodobně až příští vláda vzešlá z říjnových předčasných voleb. Měla by to však podle něj být "poměrně rychlá záležitost".
Při návštěvě prostějovských specialistů a 102. průzkumného praporu dnes Rusnok ve vzpomínce na výročí mnichovské dohody také podotkl, že je třeba neustále bojovat za svobodu a suverenitu. A právě prostějovští vojáci to svou prací podle něj dennodenně dokazují.
Až 20 členů 601. skupiny speciálních sil dnes v afghánském Kábulu střeží české velvyslanectví, dalších až 50 jejích vojáků by mělo od příštího roku pomáhat vyšším stupňům tamních speciálních sil.
S návrhem účasti českých vojáků na misi OSN na Golanských výšinách přišel na konci srpna prezident Miloš Zeman. Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé v misii UNDOF.