Česko si v žebříčku rovnosti pohlaví opět pohoršilo a v pořadí celkem 136 zemí skončilo na 83. místě. Od roku 2006 se dokonce propadlo už o 30 příček. Mezi premianty tradičně skončily skandinávské státy: o rovný přístup žen a mužů ke vzdělání, zdravotní péči nebo třeba do politiky a do vedení firem je nejlépe postaráno na Islandu. Následují Finsko, Norsko a Švédsko. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Světového ekonomického fóra (WEF) se sídlem v Ženevě, jehož výsledky se tento týden objevily na jeho internetových stránkách.
WEF sestavuje žebříček na základě statistických dat, která se týkají například vzdělání, výše příjmů, naděje na dožití či zastoupení žen v politice a v manažerských funkcích, a sumarizuje je do číselného indexu. V tomto indexu znamená nula absolutní nerovnost a jedna absolutní rovnost. Česko má index 0,677 a ve srovnání s minulými lety je na tom v podstatě stále stejně, jiné země se ale výrazně zlepšují, a proto se ČR postupně propadá. Ještě v roce 2006 bylo Česko 53., loni už 73. a letos 83.
Podle fóra si v nejnovějším žebříčku polepšilo 86 zemí, na špičce ale k žádným větším přesunům nedošlo. Pomyslným vítězem se stejně jako loni stal Island a do první desítky se kromě dalších čtyř severských zemí probojovaly také Filipíny, Irsko, Nový Zéland, Švýcarsko a Nikaragua. Německo je 14., Spojené státy 23. a Slovensko 74. Na konci tabulky naopak skončily Čad, Pákistán a Jemen.
Česko si v hodnocení vede dobře například v oblasti rovného přístupu ke vzdělání, kde dostalo spolu s další dvacítkou zemí nejvyšší známku. Relativně dobře je ČR hodnocena také za přístup ke zdravotní péči a za naději na dožití, kde je na 46. místě. Dolů ho ale stahují například data týkající se výdělečné činnosti žen a jejich podílu na rozhodovacích funkcích - v této oblasti je až na 95. místě. V tabulce, která země řadí podle rovnosti příjmů v zaměstnání, je Česko dokonce až 121.
"Země budou muset začít jinak přemýšlet o lidském kapitálu - a to včetně toho, jak ženy přivést do vedoucích funkcí. Tenhle posun v myšlení a praxi není úkolem pro budoucnost, je to už dnes nutnost," uvedl předseda WEF Klaus Schwab.