<span>Evropa se bojí</span> dopadů vládní krize na "Lisabon"

Domácí
28. 3. 2009 18:16
Odmítnutí Lisabonu by podle Schwarzenberga znamenalo izolaci Česka.
Odmítnutí Lisabonu by podle Schwarzenberga znamenalo izolaci Česka.

Odmítnutí Lisabonu by podle Schwarzenberga znamenalo izolaci Česka.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg cítí z celé Evropy obavy z české vládní krize a možných dopadů na ratifikaci lisabonské smlouvy a tím i na rozšiřování unie. Schwarzenberg současně varoval, že zamítnutí dokumentu v Praze by vedlo k "naprosté izolaci" Česka v EU.

"Nechci popisovat, vy všichni máte dostatečnou fantazii, co by to pro naši zemi znamenalo," řekl šéf české diplomacie po neformálním jednání ministrů zahraničí zemí EU v jižních Čechách.

"Pro nás by to byl hrozný výsledek... jak je známo, Irsko jako ostrov má aspoň volný přístup k moři. My jsme ale úplně obklopeni EU. Tudíž bychom se sami v ní izolovali," uvedl ministr, který současně ujišťoval, že smlouva v Česku ratifikována bude. Zatím se k ní nevyslovil Senát.

Obavy o rozšiřování EU z Balkánu

Rozšiřování unie by v případě nepřijetí Lisabonu mohlo být ohroženo.Ministr dodal, že českého postoje se obávají nejen členské země, ale i zájemci o vstup do EU. Země západního Balkánu mají strach, že by Česko mohlo odmítnutím nové smlouvy další rozšiřování EU zablokovat. Smlouva totiž adaptuje unijní instituce na činnost i při velkém počtu členů EU a panují obavy, že nebude-li ratifikace napříč unií dokončena, její činnost to ochromí a uvrhne ji to do vnitřní krize.

"Každý se bál, že my to všechno ještě úspěšně zablokujeme. Také západní země se obávají toho, že bychom vstup lisabonské smlouvy v platnost ještě zbabrali. Jo, to každý z našich partnerů má pomalu z našeho chování obavy," prohlásil český ministr. Obavy ale současně odmítal s tím, že nemá pocit, že by Česko bylo překážkou dalšího rozšiřování.

Bez smlouvy žádné další členy

Lisabonská smlouva má v Česku i své odpůrce.Německo a Francie prohlašují, že bez lisabonské smlouvy nelze do EU brát další členy. Schwarzenberg s tímto názorem nesouhlasí, ale připustil, že pokud v unii tyto názory budou, těžko s tím lze něco dělat. "Jasně to řekla Francie, jasně to řeklo Německo, tak by tomu tak bylo," konstatoval.

"Smlouva z Nice je smlouvou minulosti a lisabonská smlouva je smlouvou budoucnosti," komentoval to dnes před novináři vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Čekání na rozhodnutí Senátu

Schwarzenberg v sobotu ani nechtěl odhadovat, zda může senátory ODS přimět k hlasování pro smlouvu sobotní dohoda premiéra Mirka Topolánka a šéfa opoziční sociální demokracie Jiřího Paroubka na předčasných volbách.

"Já vám prozradím veliké tajemství, já nejsem členem ODS, a tudíž taky nejsem při poradách senátního klubu ODS. Takže také můžu jenom čekati, až se od nich dozvím, jak se rozhodnou," řekl ministr na novinářský dotaz.

Foto: ČTK a Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Tchaj-wan zahájil manévry simulující útok Číny, ta se je snažila narušit

Domácí
9. 7. 2025

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ