Česku reálně hrozí ztráta několika miliard korun, které měly být vyplaceny z dotačního programu ROP Severozápad. Novinářům to řekl bývalý zaměstnanec úřadu Leo Steiner (KDU-ČSL). Podle serveru Aktuálně.cz je už o výši dokonce rozhodnuto, Česko by prý kvůli systémovým pochybením mělo přijít o zhruba 3,3 miliardy korun. Do protiofenzivy naopak vytáhl ČSSD a ODS ovládaný Ústecký kraj - ze zastavení dotací nepřímo obvinil Steinera a s viníkem se chce soudit; zastavení dotací prý stojí 900 tisíc korun denně.
V dotačním programu pro Ústecký a Karlovarský kraj se má rozdělit zhruba 19 miliard korun, z toho 16 miliard korun už zná své adresáty. Rozdělování dotací bylo terčem kritiky už dříve, největší problémy ale začaly loni v březnu zatčením tehdejšího ředitele Petra Kušnierze.
Kušnierz byl letos v červenci nepravomocně odsouzen na 7,5 roku do vězení za přijímání úplatků při rozdělování dotací, podle soudu si se skupinou kamarádů začal říkat o desetiprocentní provize z minimálně tří projektů. Nyní je znovu ve vazbě kvůli podezření z dalších machinací s dotacemi.
Letos na jaře se přidala kritika od Steinera, podle něhož ovládl rozdělování dotací politický kartel; zároveň v úřadu začali vyšetřovat i auditoři najatí ministerstvem financí a Evropskou komisí. EU také od konce května pozastavila proplácení peněz. Server Aktuálně.cz dnes s odkazem na nejmenovaný bruselský zdroj uvedl, že do Česka přijde o 3,3 miliardy korun méně. Z již vyplacených 12 miliard korun se bude vracet 12,5 procenta a o dalších deset procent se sníží peníze za všechny projekty vybrané do letošního 1. září, tvrdí Aktuálně.
Problémy mají i další ROP
Dotační úřad čísla nemá k dispozici. "V tuto chvíli nemáme žádné informace, které by takovému krácení nasvědčovaly," řekla mluvčí ROP Severozápad Marcela Klíchová.
Krácení dotací by zřejmě odnesli buď žadatelé, nebo český státní rozpočet, který dostává peníze proplacené až zpětně. "Tyto problémy mají i jiné operační programy, jen se u nich lidé neptají, nepátrají nebo se bojí o tom mluvit," řekla novinářům senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz), známá v minulosti kritikou některých dotací.
Podle Steinera byl základem audit, jenž pro ministerstvo financí zpracovala firma Deloitte a který dotační úřad vzápětí tvrdě kritizoval jako neprofesionální. Hodnocení projektů je netransparentní, používá neobjektivní kritéria a příliš nezohledňuje hospodárnost akce, uvedl Steiner s odkazem na závěry auditu. Kontroloři podle něj dali dotačnímu programu na čtyřbodové škále druhou nejhorší známku. "Byl jsem (ještě jako úředník ROP Severozápad) i u toho, když se diskutovalo, že by bylo dobré Deloitte oslovit a nějak ovlivnit. Klidně to zopakuji i do protokolu," prohlásil Steiner.
Žaloby jsou komplikací
Celou situaci navíc komplikují trestní oznámení a žaloby, které si kritici vyměňují zejména s regionálními úřady. V úterý přidal další položku Ústecký kraj, který má pozastavené dotace ve výši 523 milionů korun. "Budeme se zabývat tím, kdo nese za tento stav zodpovědnost a zda budeme moci vzniklou škodu po viníkovi vymáhat," uvedla ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Každý den prodlení podle ní stojí na úrocích krajský úřad 900 tisíc korun.
Kraj z toho nepřímo obvinil Steinera. "Proplacení výdajů bylo pozastaveno na základě obvinění vznesených bývalým úředníkem regionální rady," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Kraj zároveň tvrdí, že žádný ze sedmi jeho projektů nebyl předražený, podle červnového vyjádření ministerstva financí naopak kraj jeden z osmi projektů předražil velmi výrazně, zhruba o 25 procent.