Čeští vojáci jako jednotky Commandos. Ti nejlepší převzali ocenění

Domácí
29. 10. 2016 14:40
Nášivka pro absolventy kurzu.
Nášivka pro absolventy kurzu.

Devět absolventů armádního kurzu Komando převzalo certifikáty, odznaky a nášivky absolventů. Dvoutýdenní kurz, který se konal ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina a je zaměřený na velitele malých jednotek, patří k nejnáročnějším v České republice. Slavnostní předání se konalo v prostorách krypty Národního památníku hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici, kde před 74 lety zahynulo sedm československých parašutistů.

Absolventi nejprve uctili památku zemřelých parašutistů minutou ticha. Poté od představitelů armády převzali certifikáty, odznaky kurzu a nášivky a vyslechli si českou a slovenskou hymnu. Nejlepšímu vojákovi z celého kurzu Petru Slušnému pak velitelé předali legendární FS dýku, jeden ze symbolů původních britských jednotek Commandos.

Do výběrového řízení se letos dostalo 83 vojáků, do kurzu z nich nastoupilo sedmnáct. Od roku 2005, kdy kurz začal, ho absolvovalo asi 180 lidí.

"Od výuky a nacvičování taktických přesunů přes bojové drily a reakce na protivníka kurz vyvrcholí tím, že jsou vojáci schopni samostatně naplánovat a provést léčku nebo přepad protivníka," řekl novinářům velitel kurzu Robert Zahuranec.

Léčka, které velel právě nejlepší absolvent Slušný, zabrala vojákům i s plánováním dva a půl dne. Slušný za tu dobu spal přesně čtyřicet minut. Slušný plánoval zastavení vozidla pomocí stromů. "Na můj povel se odpálily stromy, zatarasila se cesta zepředu i zezadu a úderný tým překonal vozidlo," popsal asi desetiminutový manévr.

Kurz Komando se koná dvakrát ročně, letos na jaře se ale neuskutečnil kvůli malému počtu vojáků. Tradicí navazuje na britské jednotky Commandos, které byly cvičeny na náročné výsadkové akce.

Ocenění převzali vojáci na symbolickém místě - v kryptě cyrilometodějského chrámu v Praze, kde zemřeli českoslovenští parašutisté, kteří v roce 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pravoslavná církev po atentátu poskytla v chrámu mužům útočiště. Po vyzrazení kostel obklíčilo několik stovek vojáků wehrmachtu, příslušníků SS a policistů.

Autor: ČTK Foto: , www.acr.army.cz

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ