Chalupaření je na vzestupu. Češi touží po kousku přírody

Domácí
26. 6. 2018 05:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku stále přibývá chatařů a také lidí, kteří po vlastním letním domě zatím jenom touží. Trend, který se zdál být dávno pasé, je tak stále na vzestupu. A to i v době, kdy je možné cestovat do všech koutů světa. Potvrzuje to i výzkum společnosti NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, podle kterého by si téměř polovina všech dotazovaných ráda pořídila vlastní rekreační dům s kouskem přírody. Nyní ho však vlastní pouze 15 procent Čechů. 

Chataření a chalupaření má u nás hluboké kořeny. Počátky této tradice sahají až do doby masové urbanizace a industrializace, tedy do období 19. století. Tehdy se lidé stěhovali do měst, kde se ale zhoršovalo životní prostředí. A v současné době je situace velmi podobná. Až 64 procent touží po úniku z civilizace a dokonce 79 procent respondentů si chce pořídit vlastní chatu především kvůli přírodě.

Po vlastním kousku přírody touží přirozeně i rodiny s malými dětmi. Celkem 42 procent lidí považuje chatu či chalupu jako ideální místo pro ratolesti. Nespornou výhodou je finanční stránka věci: vlastní obydlí může být velmi výhodnou alternativou letní dovolené. Příjemným bonusem je i možnost realizace v oblasti kutilství a zahradničení.

Majitelé "letních sídel" se také různí v názorech na to, jak s nemovitostí naloží do budoucna. Zatímco celých 24 procent dotázaných se chystá na chatu či chalupu ve stáří přestěhovat, více než 30 procent má opačný plán: nemovitost prodají, a zajistí se tak na důchod.

Autor: -jan- Foto: ČTK , Spilka Marek

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ