V Plzni strádají stovky Mongolů, kteří přišly kvůli ekonomické krizi o práci. Chybí jim peníze, jídlo i potřeby pro děti a čekají, zda neseženou jinou práci. Řadě z nich končí pracovní povolení k 31. březnu a často nevědí o možnosti dobrovolného návratu do vlasti, který platí český stát. Poradna pro cizince a uprchlíky plzeňské diecézní charity začala objíždět jejich větší ubytovny a rozdává lidem jídlo, hygienické potřeby, zajišťuje lékaře a vysvětluje, za jakých podmínek se mohou vrátit domů.
"Nemají žádné, nebo neúplné a často i zkreslené informace," dodala vedoucí diecéze Helena Duchková. Mezi cizinci se například šíří dezinformace, že kvóta lidí na odlet domů už je vyčerpaná nebo že už český stát nemá peníze.
ČTĚTE TAKÉ: Letenka a eura na cestu. Stát hledá, jak se zbavit cizinců
Propuštění Mongolové letí domů. Platí vláda
Pracovníci charity v pondělí navštívili ubytovnu v Zábělé, kde žijí desítky Mongolů bez prostředků. Rozdávali jim potraviny, hygienické potřeby, ale také jízdenky na MHD, aby si mohli dojet k lékaři, k zaměstnavateli nebo vyřídit na cizineckou policii dobrovolný návrat domů. Charita také domlouvá nemocným registraci u lékařů, která je pro cizince problémem.
Charita pomáhá už týden
"Z 99 procent využívají v Plzni a okolí možnost dobrovolného návratu právě Mongolové, mizivý zbytek tvoří lidé z Uzbekistánu a Vietnamu," řekla Duchková. Pracovnice poradny, které mají k tlumočení česky hovořící Mongolku, asistovali u žádostí už 50 lidem, kteří požádali o dobrovolný návrat domů. Zajistili jim také ve spolupráci s cizineckou policií a magistrátem až do odletu zdarma ubytování v uprchlickém táboře ve Velkých Přílepech u Prahy.
Objektů, kde jsou ubytováni Mongolové, navštíví charita téměř 20. Ve středu pojedou její pracovníci do oblasti poblíž průmyslové zóny v Plzni, kde žije i pracuje nejvíce cizinců. Do konce příštího týdne objede například Zbůch, Přeštice a Malesice za Plzní.
"Dnes nám lidé přivezli dvě auta plná jídla. Evangelická církev poskytla 50 tisíc korun. Pomáhají všechny církve," řekla Duchková. Humanitární pomoc rozdává charita už týden. Za peníze nakoupí sociální pracovníci například dětské postýlky a pleny pro malé děti cizinců.
Češi už nejsou tak vybíraví
Desítkám až stovkám Mongolů, kteří mají pracovní povolení do 31. března, hrozí, že od 1. dubna budou v Česku nelegálně. Dva týdny před vypršením musí doložit nový účel pobytu, tedy nové nebo prodloužené pracovní povolení, která ale české úřady práce nyní nevydávají. Volné pozice nabízejí hlavně Čechům, kteří už se hlásí i o práci u montážních linek, kde je potřeba jen základní vzdělání.
Pracovník personální agentury CNL potvrdil, že výrobce televizorů Panasonic, největší zaměstnavatel v Plzni, práci má, ale agentura nedostane pro své lidi pracovní povolení. V podniku už je velmi málo cizinců, v některých sousedních závodech žádní.
Nová pracovní povolení dostanou nyní jen Mongolové, kteří se přihlásí o pracovní pozici, na níž úřad práce nesehnal za tři týdny žádného Čecha. CNL, jejíž lidé mají většinou povolení jen do 31. března, potvrdila, že jí všechny žádosti úřad práce zamítl. Agentura se odvolala, ale šanci zřejmě zatím nemá.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková