Žalobce: <span>Rasistické stránky</span> chceteje.cz mohou jet dál

Domácí
23. 12. 2009 09:30
Knapovský může i nadále vykreslovat cizince jako šiřitele nemocí.
Knapovský může i nadále vykreslovat cizince jako šiřitele nemocí.

Knapovský může i nadále vykreslovat cizince jako šiřitele nemocí.Zesměšňovat imigranty není nic proti ničemu. Státní zástupce zastavil stíhání Miroslava Knapovského, jenž provozuje internetové stránky chceteje.cz. Rasistický web tak může fungovat nerušeně dál.

Ještě před měsícem se zdálo, že autor stránek, které líčí imigranty jako méněcenné lidi a šiřitele nakažlivých nemocí, usedne na lavici obžalovaných. Teď je ale všechno jinak. Státní zástupce hodil do koše návrh na obžalobu, jenž mu poslali vyšetřovatelé.

ČTĚTE TAKÉ: Policie znovu žádá trest pro autora rasistického webu

"Spis jsem přezkoumal a stíhání zastavil," potvrdil žalobce Radim Faltus z náchodského státního zastupitelství. Vyšetřovatelům se podle něj nepodařilo prokázat, že je Knapovský autorem příspěvků na antiimigrantské stránce.

A nevadí ani to, že stránky provozuje. Jako majitel domény podle žalobce nemůže být trestně odpovědný za webový obsah. "Pokud bychom to připustili, bylo by možné stíhat každého držitele diskusního fóra," vysvětlil Faltus.

Neumíme, nechceme

Zesměšňovat imigranty? Povoleno, říká žalobceUložením spisu k ledu tak zamrzl i záměr nekorektní stránky vypnout. O to přitom žalobce podle svých slov po dobu vyšetřování neúspěšně usiloval. "Nemůžeme nic dělat, zdrojový počítač sídlí v americkém státě Texas," vysvětloval ještě před měsícem, proč se web nedaří umlčet.

Redakce on-line deníku TÝDEN má vyjádření IT odborníka, podle něhož lze stránky jednoduše deaktivovat. "Napsal jsem na tiskové oddělení policie jednoduchý postup, jakým lze stránky znefunkčnit, aniž by takový zásah přesahoval hranice Česka," popsal expert, jenž si přál zůstat v anonymitě. "Komunikace s policií ale vázla."

Nakonec byl jeho návod zbytečný. Zájem žalobce stránky cenzurovat totiž pominul. "Žádný důkaz nevedl k zastavení stránek," konstatoval Faltus.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: - vas -

Další čtení

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ