ČSSD: Až bude mít Írán zbraně, změníme názor na radar
07.11.2007 07:22
Česká sociální demokracie je podle předsedy Jiřího Paroubka připravena změnit své odmítavé stanovisko k americkému radaru na českém území, pokud by se prokázalo, že Írán vlastní balistické rakety.
Zatím ale považuje nebezpečí z Íránu, které USA označují za jeden z hlavních důvodů svého protiraketového štítu, za "virtuální realitu". V současné době ČSSD důvod ke změně postoje nevidí.
Paroubek to řekl českým novinářům ve Washingtonu po jednáních s představiteli protiraketové agentury MDA, ministerstva obrany a Demokratické strany, jejichž tématem bylo zvažované umístění radarové základny protiraketové obrany USA v České republice.
"Pokud třeba v budoucnu tady (íránské) balistické rakety budou, jsme připraveni třeba modifikovat své stanovisko. Ale to blízké budoucno vypadá ne za pár let, ale za nějakých sedm až deset let.... Řekl jsem, že k tomu, abychom změnili eventuálně v budoucnosti názor, se musí něco stát. Nemůže to být nějaká virtuální realita," uvedl Paroubek. "Musely by tady být ty balistické rakety a ty v Íránu nejsou," dodal.
V tuto chvíli důvody pro změnu odmítavého postoje ČSSD k americkému protiraketovému systému neexistují, zdůraznil.
Vyslovil názor, že Íránci nikdy nebudou mít "nějaké hromady raket, pokud je vůbec budou mít". Shoduje se prý s předsedou zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Tomem Lantosem, že íránská politika se v příštích letech může "vydat po jiných cestách, než jak to očekávají někteří američtí politici".
Současná americká administrativa i některé evropské vlády podezřívají Írán, že vyvíjí jaderné zbraně. Teherán to ovšem popírá a tvrdí, že usiluje pouze o mírové využití atomové energie. Letos v únoru Írán oznámil, že úspěšně vyzkoušel sondážní raketu určenou údajně k vědeckým účelům, jejíž technologie by se ale podle západních odborníků mohla použít i pro výrobu mezikontinentálních balistických střel.
Předseda ČSSD při rozhovorech ve Washingtonu připomněl, že více než 60 procent českých občanů je proti radaru a že jeho strana nevidí důvody pro jeho umístění na českém území. Nic na tom nemění ani pondělní dohoda českých a amerických vyjednavačů o trvalé přítomnosti českých vojáků na zvažované radarové základně v Brdech a na velitelství protiraketové obrany USA v Coloradu.
"To v zásadě nemění pohled na věc," řekl. Odpůrcům radaru podle něho nejvíce vadí, že by se základna mohla stát terčem teroristů.
Paroubek poukázal také na dobré vztahy své strany k USA. Protiraketovou obranu označil za jediný problém, který ovšem "není nic rozhodujícího pro budoucnost".
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.