Premiér Petr Nečas (ODS) nevyslyší výzvy opozice k odstoupení kvůli zásahu policie na úřadu i jinde, kdy je mezi obviněnými mimo jiné jeho nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová. O její roli se v projevu vůbec nezmínil. Ve sněmovně také řekl, že odchod tří exposlanců z ODS z dolní komory a to, že získali nové funkce, není důvod ke kriminalizaci. Nečas ve vystoupení ostře zkritizoval postup policie i v souvislosti se zadržením šéfa a exšéfa Vojenského zpravodajství. Jde prý o fatální poškození České republiky.
Andor Šándor, bezpečnostní poradce a exnáčelník Vojenské zpravodajské služby: "Co mohlo poškodit nebo poškodí vojenské zpravodajství je to, pokud se prokáže, že oba pánové generálové jsou vinni z toho, z čeho jsou obviněni. Způsob jejich zatčení už to nemůže příliš změnit. To zatčení nebylo toho typu, že někoho povalili na dálnici na zem, že přiletěla helikoptéra, jak tomu kdysi bylo se Jaroslavem Starkou (boss fotbalové Příbrami). Tomu já říkám excesivní použití síly při zatýkání nějaké osoby. Pokud vím, pan ředitel státních hmotných rezerv byl zadržen v ulici Olbrachtova, kde je odloučené pracoviště státních hmotných rezerv, nebyl ani sražen na zem, nic. Prostě byl zatčen na základě toho, že policie na něj měla důvodné podezření ze spáchání trestného činu, k čemuž jí státní zástupce vystavil povolení. Já jsem to neviděl, nečetl, ale jako normální občan této země nemám žádný důvod, proč bych měl zpochybňovat práci policie a státního zastupitelství. Samozřejmě, bylo by velmi, velmi špatné, kdyby se ukázalo, že police k tomu neměla skutečný důvod a státní zastupitelství rovněž. V tuto chvíli nemám žádný důvod si myslet, že tomu tak bylo. Takže bych podtrhnul: Jestli něco poškodí vojenské zpravodajství je to, že vojenské zpravodajství bylo úkolováno v rozporu se zákonem, že je úkolovala osoba, která k tomu nemá právo, byť by se odvolala na to, že to vzkazuje pan premiér, protože ten úkol šel mimo působnost vojenského zpravodajství. A jestli vojenské zpravodajství toto udělalo a předalo ty dokumenty paní Nagyové, zase ne cestou ministra obrany, jak by to správně mělo být, tak to jsou věci, které poškozují vojenské zpravodajství, Ne způsob, jakým byli zatčeni, ale fakt, že byli zatčeni, to poškozuje vojenské zpravodajství." |
ČSSD už předalo žádost o hlasování o nedůvěře vládě. Podle místopředsedy ČSSD Michala Haška by se mohlo hlasovat pravděpodobně příští úterý.
Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se prý na dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem nebavil o tom, že by se v současné napjaté situaci stal
premiérem. O příští vládě podle něj musí rozhodnout nové volby, ke kterým chce
jeho strana dospět co nejdříve.
Prezident si podle Sobotky chce dnešními schůzkami s politiky a dalšími veřejnými činiteli udělat vlastní obrázek o současné situaci. On sám mu prý chtěl osobně tlumočit postoj největší opoziční strany. Zopakoval, že
považuje současnou situaci premiéra i vlády za zcela neudržitelnou. Jak Nečas, tak jeho kabinet by prý měli odstoupit, a otevřít tím cestu k předčasným volbám. "Skandál, který teď řeší Nečasova vláda, pokládáme za něco, co není možné jen tak přejít způsobem, jakým to učinil dnes předseda vlády během svého vystoupení na půdě Poslanecké sněmovny," řekl Sobotka.
Nečas ve vystoupení ve sněmovně ostře zkritizoval postup policie i v souvislosti se zadržením šéfa a exšéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy a Ondreje Páleníka. Jde prý o fatální poškození České republiky. "Zatčení dvou generálů tímto teatrálním způsobem je fatální poškození České republiky," řekl premiér. Jde podle něho o likvidaci špiček jedné tajné služby a policie měla postupovat jinak "i kdyby bylo pravdivé to, co čte v médiích". Údajné sledování své rodiny dal Nečas do souvislosti s tím, že odmítl ochranku. "Kombinací nedorozumění a služební horlivosti" prý mohlo být postupováno, jak nemělo.
"Trafiky pro kolegy? Běžný politický deal"
"Tři naši kolegové (Fuksa, Tluchoř, Šnajdr) před celou sněmovnou rezignovali, uplatnili své ústavní právo, odešli ze své funkce, což mimochodem není ojedinělý akt, je to legitimní akt, když nesouhlasím s politikou. Nyní je tento politický krok v podstatě kriminalizován. Že se zachovali loajálně a že s nimi politická strana dál zachová a dál s nimi počítá, není neobvyklé. Co bych nazval politickým dealem, je přece standardní součástí politiky," vysvětloval Nečas.