ČSSD si obstrukcemi chystá volební trumf: církevní restituce

Domácí
20. 6. 2012 18:30
Poslanecká sněmovna.
Poslanecká sněmovna.

Koaliční poslanci se pomalu smiřují s tím, že za církevní restituce budou muset bojovat ještě několik měsíců. Protitah například v podobě zkrácení lhůty na řečnění ve sněmovně zatím nechystají. O zákonu se tak nejspíš bude hlasovat až v září. Sociální demokraté tím získají příhodné téma pro podzimní krajské a senátní volby.

Jak ve středu řekl novinářům šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, je legitimním právem opozice zdržovat jednání, stejně jako koalice usiluje o prosazení zákona. Občanští demokraté si přitom prý uvědomují, že jim téma restitucí před volbami neprospěje.

"Po pravdě řečeno, téměř žádné body nám to u voličů nepřidává. Průzkumy veřejného mínění čteme všichni a evidentně z nich je vidět, že to populární věc není. Přesto je třeba přijmout tento zákon," uvedl Stanjura.

Plán ČSSD je jasný. Jednací řád sněmovny umožňuje projednávání zákonů v závěrečném, tedy třetím čtení, vždy jen ve středu a v pátek od 9. do 14. hodiny. Poslanci sice mohou navrhnout rokování i mimo tento čas, což však mají právo vetovat dva poslanecké kluby. To pro ČSSD a KSČM není problém. Dlouhými příspěvky v rozpravě a přestávkami na jednání klubů tak lze hlasování teoreticky oddalovat donekonečna.

Kalousek zabránil odložení, zlomil hlasovací kartu

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc ve středu zopakoval: "Jak jsme avizovali, budeme výběrově na této schůzi blokovat jednání o církevních restitucích. Jedinou možností, že obstrukce opustíme, je, že se o zákonu bude hlasovat v září nebo v červenci." Odkladem prý chce ČSSD získat čas pro koaliční poslance, aby se mohli detailně seznámit s jejími výhradami. Praktickým důvodem jsou přitom podle kuloárových informací právě podzimní volby.

Opozice navíc průběžně koalici zkouší nachytat ve chvíli, kdy vláda nemá ve sněmovně dost poslanců. Ve středu se dokonce podařilo odhlasovat odložení projednávání restitucí až na 4. září. Následně se přihlásil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že se mu zlomila přihlašovací karta a zpochybnil hlasování. Umožnil tak kolegům, aby přispěchali do svých lavic. Koalici se nakonec podařilo zabránit odložení až napodruhé.

I vládní poslanci však počítají s tím, že budou restituce schváleny až na příští schůzi, která začne 10. července. Následně zákon s vysokou pravděpodobností zamítne Senát ovládaný sociální demokracií, takže o přehlasování se bude v dolní parlamentní komoře skutečně hlasovat až v září.

Jedinou možností, jak protlačení restitucí urychlit, je odsouhlasení časového limitu vyhrazeného poslancům během rozpravy, případně omezení počtu vystupujících. K takovému kroku, k němuž vláda přistoupila loni v souvislosti s balíkem úsporných opatření, však zatím provládní zákonodárci sáhnout nechtějí. "To může přijít na pořad v okamžiku, kdy se ukáže, že předčítají prefabrikované projevy," řekl na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Stanjura s tím, že zatím představitelé opozice vystupují se svými názory, takže pro omezení nevidí důvod.

Autor: - bel -

Další čtení

V pražských Letňanech začíná stavební veletrh For Arch, bude trvat do soboty

Domácí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Pěšky do školy! V Česku začala tradiční výzva pro školy, školáky i rodiče

Domácí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Provozovatelé elektrokoloběžek to nevzdávají. Chtějí jednat o svém zákazu

Domácí
Aktualizováno: 15. 9. 2025 14:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ