Finanční situace drtí české seniory. Více než pětina z nich by ráda pracovala, nemůže však najít práci. Konstatoval to Český statistický úřad (ČSÚ). Jedná se přitom pouze o penzisty ve věku do sedmdesáti let. Jejich skutečný počet však bude daleko vyšší.
Celkový počet českých penzistů, kteří by rádi pracovali, odhadl úřad téměř na čtvrt milionu. "Důchodci jsou tak výraznou pracovní rezervou, jejíž využití je při současné situaci na trhu práce problematické," konstatovali statistici.
Celkem podle nich v současnosti pracuje 148,5 tisíce českých penzistů. Přes dvě pětiny přitom uvádějí jako hlavní důvod svého zaměstnání finanční zajištění. Pouze pětina z nich pracovala hlavně z nefinančních důvodů. "Respondenti se vyjadřovali, že je práce baví nebo že chtějí udržet sociální kontakty na svém pracovišti," uvádějí statistici. Mezi nefinanční důvody patří i případy, kdy penzisté nebyli schopni sehnat náhradu ve své práci nebo nenašli osobu, které by předali své podnikatelské aktivity.
Možností, jak by se penzisté mohli pracovně uplatnit, je však málo. V zemi je totiž téměř 588 tisíc nezaměstnaných, volných pracovních míst přitom Úřad práce eviduje pouze necelých 39 tisíc. Na jednu volnou pozici tak připadá více než patnáct uchazečů.
"Zaměstnavatelé jsou letos celkem opatrní, počet pozic na plný úvazek se od začátku jara zvyšuje jen velmi pozvolna," říká analytik pracovního portálu Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský. Částečně tak situaci pomáhají zlepšovat brigády a sezonní výpomoci. Počet těchto míst podle Dombrovského letos roste rychleji než v předešlých letech. Nejvíce brigádnických příležitostí je ovšem v Praze a v Jihomoravském kraji, tedy tam, kde je až na výjimky i dostatek normálních pracovních pozic.