Vicepremiér Jiří Čunek pobíral v devadesátých letech od státu sociální dávky, přičemž si ve stejném období do banky uložil celkem 3,5 milionu korun. Uvedla to v pondělí Česká televize. Šéf lidovců dnes oznámil, že reportáž je "předmětem trestního oznámení", k případu se proto nehodlá více vyjadřovat.
K TÉMATU: Senátoři ČSSD chtějí Čunkovu hlavu
Topolánek ve sněmovně odmítl debatu o Čunkovi
Jiří Čunek vydělával v druhé polovině 90. let necelých 20 tisíc korun měsíčně, jeho manželka byla na mateřské dovolené. Čunkova šestičlenná rodina tehdy podle ČT kvůli podprůměrným příjmům pobírala sociální příspěvky od státu. Kromě obvyklých rodičovských příspěvků a příspěvků na děti to údajně v letech 1996 a 1997 byly také sociální příplatky a příspěvky na bydlení. V letech 1996 až 1999 údajně dostali Čunkovi od státu desítky tisíc korun, například v roce 1998 šlo o částku 51 tisíc korun.
Právě v roce 1998 však Čunek údajně uložil během dvou týdnů tři a půl milionu u tří různých bank v Opavě a Zlíně. Pokaždé složil v hotovosti minimálně milion korun, tvrdí ČT na základě bankovních dokumentů, které se jí podařilo získat. V bankách se měl prokazovat občanským průkazem, který o rok a půl dříve nahlásil jako ztracený.
Na sociální příplatek a příspěvek na bydlení mají nárok jen rodiny s podprůměrnými příjmy. Žadatelé o tyto dávky jsou povinni své příjmy doložit. ČT se domnívá, že Čunek své milionové příjmy z tehdejší doby nenahlásil finančnímu úřadu a zřejmě ani nezdanil. Pokud při žádosti o dávky úmyslně uvedl nepravdivé či neúplné údaje, mohl se dopustit trestného činu.
Čunek tvrdí, že jeho rodinné úspory činily před jeho vstupem do politiky celkem dva a půl milionu korun. Uvedl to letos v únoru před senátory, které se snažil přesvědčit, aby ho nevydávali k trestnímu stíhání kvůli podezření z přijetí úplatku. ČT se vicepremiér k pobíraným sociálním dávkám odmítl vyjádřit. "Z doby před rokem 1998 nebudu poskytovat žádné informace. Nejsou důležité, protože v té době jsem nebyl politik," řekl.
V úterním Právu vicepremiér prohlásil, že kromě přídavků na děti a za narození dítěte nebral žádné sociální dávky. "Kromě přídavků na děti a za narození dítěte jsem žádné přídavky nebral, o žádné nežádal," řekl Čunek.
Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová chce vyčkat, jak případ vysvětlí sám Čunek. Teprve poté je lze mluvit o možných důsledcích. "Žádná vláda si nemůže dovolit to, aby premiér či ministr zneužíval sociální dávky," řekla novinářům na dotaz, co se stane, pokud se prokáže Čunkovo provinění.
Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek o Čunkově kauze údajně nemá žádné informace, proto ji nechtěl komentovat. "Mohu pouze obecně říct, že pokud kdokoliv disponoval miliony, a přitom pobíral dávky ze sociálního systému, tak je to neospravedlnitelné jednání, které já neumím hájit. Ale nevím, zda se to stalo v tomto případě," prohlásil Čunkův předchůdce v čele strany.
Místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal řekl, že Čunek má dostat příležitost situaci vysvětlit a předložit důkazy. "Osobně tuto záležitost pokládám za poměrně vážnou," uvedl Kasal.
Vicepremiér byl úterý doma ve Vsetíně, do Prahy se má vrátit ve středu. Šojdrová čeká, že poté Čunek svým stranickým kolegům kauzu osobně vysvětlí. Podle ní nelze vyvozovat závěry do doby, než se prokáže, že informace popisované v reportáži České televize jsou pravdivé.
I ministryně obrany a místopředsedkyně lidovců Vlasta Parkanová uvedla, že nemůže vyřešit rozpor mezi informacemi televizních reportérů a obhajobou Čunka. Pokud by ale někdo pobíral sociální dávky a současně vkládal do peněžních ústavů velké sumy, pak je to podle ní vážný problém.
Místopředseda ODS Petr Nečas ČTK řekl, že v tuto chvíli situaci zná jen z médií. "V tomto případě platí 'padni komu padni'. Pokud někdo nevyužíval správně sociální systém, musí se proti němu postupovat bez ohledu, kým je. Na kategorické závěry je ale zatím poměrně brzo," uvedl.
V tiskové zprávěs šéf KDU-ČSL oznámil, že reportáž České televize je "předmětem trestního oznámení". "Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek nebude médiím poskytovat žádná další vyjádření v souvislosti se včera (v pondělí) odvysílaným pořadem Reportéři ČT. Tento pořad je předmětem trestního oznámení," uvedl mluvčí lidovců Martin Horálek. Zda trestní oznámení podal přímo Čunek a na koho, neví. "Pan předseda trval přesně na této formulaci," řekl mluvčí.
Vicepremiér byl od listopadu 2006 podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti. V únoru letošního roku ho policie obvinila z převzetí úplatku, ale trestní stíhání bylo v srpnu zastaveno. Státní zástupce to zdůvodnil procesními a skutkovými vadami v policejním vyšetřování a nesrovnalostmi ve výpovědích hlavní svědkyně, Čunkovy bývalé sekretářky Marcely Urbanové.
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká by tento týden měla rozhodnout, zda jeho kauza bude definitivně uzavřena, nebo zda bude znovu otevřena.
Foto: Robert Zlatohlávek