Další problém s diplomovou prací. Podezření čelí Metnar

Domácí
24. 7. 2018 20:05
Problémy ministrů s diplomovými pracemi pokračují.
Problémy ministrů s diplomovými pracemi pokračují.

Ministr obrany Lubomír Metnar ve své diplomové práci z roku 2004 řádně neuváděl citované zdroje, uvedla Česká televize. Metnar si proto chce svoji práci znovu prostudovat a v případě, že se podezření z plagiátorství potvrdí, nevylučuje rezignaci. Ministerstvo obrany uvedlo, že Metnar ruší kvůli změně pracovního programu svou středeční návštěvu Slovenska.

Podezření z plagiátorství se týká diplomové práce na téma kolektivní investování, kterou Metnar obhájil v roce 2004 na Ostravské univerzitě. Podle ČT sice práce obsahuje seznam použitých zdrojů, v samotném textu je ale jen velmi málo průběžných odkazů. Nejméně osm stran je úplně převzatých z knihy, nebo je text jen mírně upraven, aniž by bylo jasně vyznačeno, že jde o převzatý text, uvedla televize.

"V této práci chybí odkazy na uvedené zdroje. Proto nebylo jednoduché odlišit, co je vlastní přínos, a co bylo přepsáno z nějakých zdrojů," řekl ČT specialista Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Metnar podezření z plagiátorství označil za překvapení. "Jsem si jist, že veškeré zdroje jsem uváděl," řekl ministr ČT. Práci si chce znovu prostudovat, a pokud se podezření potvrdí, zváží rezignaci. "Může to tak i dopadnout, nevylučuji tuto variantu," řekl Metnar ČT.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK napsal, že Metnar zrušil středeční návštěvu Slovenska, kde měl jednat se svým slovenským protějškem. Zdůvodnil to změnou pracovního programu.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. V roce 2004, kdy Metnar diplomovou práci obhajoval, ještě Ostravská univerzita neměla počítačový systém na odhalování plagiátů. Vysoká škola ho používá od roku 2008. "Na tu diplomovou práci se ještě podíváme. Probereme například s oponentem této práce, který na univerzitě nadále působí," řekl ČT mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Média v posledních třech týdnech upozornila na podezření z plagiátorství v diplomových pracích bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Malá z toho důvodu rezignovala 9. července, Krčál před týdnem. Oba své práce na českých univerzitách odevzdali v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Deml Ondřej

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ