Zvýšení příspěvků
"Děcáky" huntuje kapesné. Stát zapomněl poslat peníze
14.02.2014 18:30 Původní zpráva
Neobvyklou situaci řeší v současné době dětské domovy. Vláda totiž k počátku roku schválila zvýšení kapesného pro děti, které jsou nucené žít v "děcáku". Zapomněla ovšem provozovatelům domovů na toto zvýšení přidat peníze. Už tak podfinancované dětské domovy tak jenom stěží hledají další peníze.
Když vláda loni schválila zvýšení kapesného pro děti z dětských domovů, vypadalo to jako bohumilý čin. Ceny totiž stoupaly a peníze, které děti měly pro svou osobní potřebu, pomalu ztrácely na hodnotě. Mnohé z nich si z těchto peněz přitom spořily na chvíli, kdy odejdou z domova a budou stát na vlastních nohách.
Dětským domovům to ovšem v současnosti působí značné problémy. Kapesné totiž dětem ze zákona vyplácet musejí, ovšem peníze navíc od nikoho nedostaly. "Působí nám to velké potíže, protože se kvůli tomu zvýšily výdaje, ale nic navíc nám na to zřizovatel nedal," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Jana Koubová, která pracuje v dětském domově ve Staňkově v Plzeňském kraji a současně působí jako předsedkyně Federace dětských domovů. "Ze zákona nemůžeme omezit kapesné nebo výbavu. Takže budeme muset šetřit na něčem jim, nekoupíme třeba novou skříň nebo nové ručníky," dodala s tím, že v dalších domovech v Česku je situace podobná.
Nejedná se přitom o malé částky. Dětem do šesti let se kapesné zvýšilo ze 45 až na 60 korun, šesti- až desetiletým dětem pak ze 120 až na 180 korun. Žákům ve věku deset až patnáct let kapesné vzrostlo z 210 až na 300 korun a dětem a mladým lidem nad patnáct let ze 300 až na 450 korun.
"Dětí je v dětských domovech okolo sedmi tisíc, takže výdaje mohly vzrůst až o 20 milionů korun," říká Jana Merunková z neziskové organizace Yourchance, která mimo jiné pomáhá mladým lidem opouštějícím dětský domov.
Dětské domovy samozřejmě mají možnost dávat kapesné v nižší hranici, kterou stanovuje vyhláška. I ta ovšem vzrostla, takže to nic neřeší. Nepomohla ani snaha ministerstva školství zvýšit příjmy domovů z poplatků, které jim platí rodiče. Ty totiž vzrostly současně s kapesným. Například v případě dětí do šesti let se tato částka navýšila z 1098 na 1740 korun, u školáků do deseti let rodiče platí 2140 korun namísto dosavadních 1263 korun. U dětí starších patnácti let by se měla částka zvýšit z 1592 na 2450 korun. Podle ministerstva školství to mělo přinést navíc 68 milionů korun.
Toto navýšení je však pouze hypotetické. "Buď rodiče nepracují a vznikají nám dluhy, anebo prostě na ten příspěvek nemají. Takže se mi nezdá, že by se tolik peněz vybralo, aby to teda pokrylo zvýšené náklady. U nás třeba v domově hradí pouze 20 procent rodičů," řekla Koubová koncem loňského roku Radiožurnálu.
Pětikoruna za pozdní příchod
Domovy pak evidentně řeší svízelnou situaci po svém. Alespoň podle vyjádření dětí z dětských domovů. "Sotva se nám zvýší kapesné, chcou po nás, abysme jim odevzdávali pětikorunu z kapesného za nesplněný úsek do 20.00. Kdo má kroužek do osmi, tak nezájem," okomentovala to jedna z nich na facebooku. Pět korun pokuty z kapesného pak chce její dětský domov například i za nepřezutí se do domácí obuvi.
Kromě kapesného navíc vzrostla částka, kterou mladí lidé při odchodu z dětského domova dostávají, a to z 15 na 25 tisíc. To je určitě dobře, protože tito mladí lidé často nikoho nemají a musejí řešit problémy, se kterými se ti z běžných rodin nesetkají. "Když odchází několik dětí najednou a místo toho, abyste vydával 150 tisíc, máte dát 250 tisíc, tak je to v rozpočtu domova znát," říká Jana Merunková.
Navýšení výdajů na kapesné a odchodné ovšem není jediný problém dětských domovů. Dlouhodobě jsou prý - zvláště mimo Prahu a Středočeský kraj - podfinancované. "Nám každý rok ubírají z rozpočtu, takže jsme na tom hodně napjatě," říká Koubová. Meziročně prý letos mají asi o 150 tisíc korun méně. To je asi pět procent rozpočtu. "Nejsou peníze," znělo prý odůvodnění zřizovatele.
Tím ovšem není ministerstvo školství, pod které jinak domovy spadají, ale jednotlivé kraje. Ministerstvo proto doporučilo obrátit se s dotazy přímo na ně. "Nedokážu posoudit, proč nebyl nárůst kapesného v rozpočtech domovů zohledněný, ale každopádně budeme chtít, aby ty finanční prostředky byly navýšené," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Petr Krčál, radní pro sociální záležitosti na Vysočině a současně člen sociální komise Asociace krajů. Asociace podle něj bude příští týden o situaci dětských domovů příští týden jednat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.