Demisi, demisi, neslo se zase <span>Václavským náměstím</span>

Domácí
17. 11. 2007 18:39
bez popisku 31221
bez popisku 31221

Až několik tisíc lidí přišlo do centra Prahy protestovat proti americkému radaru. Pořádající iniciativa Ne základnám kritizovala vládu a znovu žádala, aby se o radaru rozhodovalo v referendu. Václavským náměstím se osmnáct let po pádu bývalého režimu znovu neslo volání po demisi.

Kdo chtěl v sobotu odpoledne v Praze kritizovat vládu, dostal k tomu hojně příležitostí. Stačilo si pouze vybrat, z jakých pozic. Na demonstraci proti radaru se volalo po opravdové demokracii. "Zase nám vládnou zkorumpovaní a pokřivení lidé," nechal se slyšet starosta Trokavce Jan Neoral, jenž proti radaru bojuje řadu měsíců.

Protestovat proti radaru přišli i studenti, odboráři nebo opoziční politici. "Tato vláda nás už přestala zastupovat," řekl Jan Tamáš z iniciativy. Demonstranti se vpodvečer vydali na pochod městem, přes Národní třídu hodlají dojít před sídlo vlády ve Strakově akademii.

Pohřbili svobodu slova 

Extremisté symbolicky pohřbívali svobodu slova.Ještě předtím zase stoupenci krajní pravice vytýkali policii, že na politickou objednávku znemožnila před týdnem jejich pochod městem. To si chtěli připomenout výročí nacistického pogromu, Křišťálovou noc. Dnes proto symbolicky pohřbili svobodu slova.

A nakonec si na "poměry" na protilehlé části Václavského náměstí v den výročí začátku sametové revoluce stěžovala asi stovka lidí. Demonstrovalo se za spravedlnost a právní stát a řečníci kritizovali práci policie, justice, Bezpečnostní informační služby i politiků.

"Není dnes velice co slavit," řekl ČTK svolavatel akce Zbyněk Horváth. Původně měla akce podpořit bývalého vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka, Horváth ale nyní řekl, že shromáždění na Čunkovu podporu nesvolával. Mezi účastníky akce byl písničkář Pepa Nos, bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín či aktivista Jan Šinágl.

FOTOGALERIE: Sedmnáctý listopad: vzpomínky i demonstrace 


Dopolední pieta u Hlávkových kolejí

Premiér Topolánek s prezidentem Václavem Klausem na Národní třídě.Dopoledne si výročí 17. listopadu připomínali rovněž politici. Hlávkovy koleje jsou například podle prezidenta Václava Klause jedním z tragických symbolů dvou totalitních režimů - nacistického a komunistického.

Na Národní třídě si výročí 17. listopadu připomněli lidé i další politici, například premiér Mirek Topolánek. Podle něj není 17. listopad definitivně vybojovaný boj. "Svoboda je strašně křehká a musí se stále zalévat. Zajímá nás mladá generace, která by se z dějin měla poučit," dodal.

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ