Desítky <span>českých měst a obcí</span> vyvěsily tibetskou vlajku

Domácí
10. 3. 2009 12:00
bez popisku 141250
bez popisku 141250

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal vyvěšuje tibetskou vlajku.Padesátileté výročí brutálního potlačení tibetského protičínského povstání si tradičně připomínají desítky českých a moravských měst. K celosvětové kampani Vlajka pro Tibet se vyvěšením připojilo mimo jiné Brno, Olomouc, Jeseník, Chomutov, Litoměřice nebo Jihlava.

Naopak některá města od záměru vlajku vyvěsit raději ustoupila. "Přerovská radnice změnila svůj postoj po komunálních volbách v roce 2006. Necháváme vlajku ve skříni, reakce byla negativní," řekl primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

ČTĚTE TAKÉ: Dalajlama: Tibetská kultura je na pokraji vymření

Podobný postoj zastávají některé krajské úřady. "Vedení Ústeckého kraje zastává názor, že vyjadřování názorů k dění v cizích zemích přísluší Vládě České republiky a je věcí české diplomacie, nikoli regionálních samospráv," vysvětlil mluvčí kraje František Janačík.

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Naopak na brněnské radnici vlajka visí. Podle primátorova náměstka Martina Andera (Zelení) má letos gesto silnější význam než v minulých letech, protože od povstání Tibeťanů ve Lhase uplynulo 50 let. "Letos je to také o to významnější, že Česká republika předsedá Evropské unii," doplnil Ander.

Akce Vlajka pro Tibet se celosvětově koná 10. března, aby připomenula povstání proti čínské okupaci ve Lhase před 50 lety, při kterém zemřelo nejméně 80 000 Tibeťanů. Vlajky vyvěšují čeští sympatizanti svobodného Tibetu pravidelně od roku 1996. Tehdy to byla i čtyři města.

Která města například vlajku vyvěšují?

Jihomoravský kraj:
Brno, Znojmo, Vyškov, Hodonín
Olomoucký kraj: Jeseník, Lipník nad Bečvou, Šumperk
Ústecký kraj: Děčín, Chomutov, Kadaň,  Litoměřice, Litvínov, Louny, Roudnice nad Labem, Žatec

Karlovarský kraj: Cheb, Karlovy Vary, Sokolov









Foto: ČTK

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ