Mezipřistání vládního airbusu v rakouském Innsbrucku, které si naplánoval premiér Mirek Topolánek při listopadovém návratu ze státní návštěvy v Bulharsku, nebylo zdaleka první. Předseda vlády odklonil let vládního speciálu minimálně v dalších dvou případech za posledního půl roku. Zjistila to ČTK, podobné informace získal i server TÝDEN.CZ.
Delší trasu zvolil Topolánek rovněž při nedávné návštěvě Francie. Z Prahy se neletělo přímo do Paříže, ale oklikou přes italskou Boloňu. Tam teprve si premiér přistoupil. Stejně tak v dubnu. To si pro změnu Topolánek opět zaletěl do Innsbrucku, když se zde nechal vysadit při cestě vládního letounu ze Švédska.
ČTĚTE TAKÉ Topolánek: V Alpách jsem nelyžoval, ale jednal
Diplomat na výletě |
Vysvětlení premiéra Topolánka, že nechal odklonit let do Innsbrucku kvůli jednání s českým velvyslancem Janem Koukalem, příliš nedává smysl. Pokud měl premiér opravdu naléhavý důvod ke konzultacím s diplomatem, bylo by pro obě strany nejrozumnější a nejrychlejší sejít se v Praze. Vzdálenost mezi Vídní, kde Koukal sídlí, a Prahou činí pouze 298 kilometrů. Do Innsbrucku musel cestovat o trochu déle. Od rakouské metropole je vzdálen 477 kilometrů. |
Poslední návštěvu tyrolského střediska vysvětluje Úřad vlády jednáním s českým velvyslancem ve Vídni Janem Koukalem. Topolánek se zde ovšem rovněž setkal se svým kamarádem Markem Dalíkem, aby si zalyžovali na svazích Alp. Tato zastávka v Rakousku podle odhadů expertů mohla prodražit vládní let až o 150 tisíc korun.
Koukal ČTK řekl, že s premiérem o předminulém víkendu jednal o důležitých tématech. "Stál jsem o to, abychom se setkali a tyto body projednali," uvedl Koukal. V Innsbrucku prý mluvili především o přípravě nadcházející Topolánkovy návštěvy v Rakousku, která by se měla uskutečnit někdy na přelomu roku. Mezi témata patřilo i plánované energetické fórum v Bratislavě či nové kolo jednání česko-rakouské meziparlamentní komise pro otázky Temelína plánované na 17. prosinec.
O přeletu premiérova letadla nad rakouským územím podle Koukala věděl zastupitelský úřad ve Vídni dlouho dopředu. "Mně Úřad vlády nabídl setkání v Innsbrucku, a protože jsem o ně stál, vypravil jsem se tam i ve značně nepříznivém počasí. O programu předsedy vlády a plánech jeho cest rozhoduje Úřad vlády ČR a otázku, proč bylo mezipřistání v Innsbrucku, je třeba položit právě Úřadu vlády," řekl Koukal.
ČSSD už Topolánka vyzvala, aby se omluvil a zaplatil náklady spojené s mezipřistáním v Innsbrucku (Celé prohlášení čtěte ZDE). „Pokud vyjde najevo, že pan Topolánek podnikl stejným způsobem více cest, budeme považovat uhrazení v plné výši," upřesnil předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. „Jestliže chce pan Topolánek zvedat kulturně politickou laťku, měl by se nad sebou hluboce zamyslet. Může si jet do Innsbrucku zalyžovat svým osobním vozidlem a nemusí k tomu využívat státní letku, zvlášť když odklon letu je hrazen daňovými poplatníky," dodal Hašek.
Obdobný případ jako Topolánek zažil v roce 2002 někdejší německý ministr obrany Rudolf Scharping. Když vyšlo najevo, že na soukromé cesty na Mallorku, kde navštěvoval hraběnku Kristinu Pilatiovou, svoji přítelkyni, používal armádní letadlo, byl nucen rezignovat na vládní funkci.
Foto: archiv