Do Česka míří sedm zdravotníků z USA. Pomohou v boji s covidem

Domácí
8. 11. 2020 12:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

České republice pomůže zvládat koronavirovou krizi sedm vojenských zdravotníků ze Spojených států. Českým lékařům budou radit a budou s nimi konzultovat osvědčené postupy. Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními.

V tiskové zprávě to ČTK sdělila americká ambasáda v Praze. Podle českého ministerstva obrany by šestičlenná skupina zdravotníků měla do Česka přijet v polovině listopadu. Doplní zde jednu Američanku, která již do Prahy přiletěla v neděli v rámci amerického přípravného týmu. Podle původních předpokladů mělo z USA přicestovat 28 zdravotníků.

"Na základě poznatků předsunuté skupiny začne v ČR příští týden působit sedmičlenný tým lékařů a zdravotníků texaské a nebraské národní gardy," uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všichni podle něj mají zkušenosti s bojem proti onemocnění covid-19.

Texaská a nebraská národní garda do Prahy poslaly na počátku listopadu sedmičlenný tým, který misi zdravotníků připravil. Podle mluvčího americké ambasády Griffina Rozella v Česku zhodnotil situaci a vyslechl si, jaké jsou momentální české potřeby. "Jsme vděčni, že Národní gardy Nebrasky a Texasu budou moci využít svá dlouholetá partnerství s Českou republikou při své pomoci našemu spojenci v nouzi," uvedl k příjezdu zdravotníků americký velvyslanec Stephen King. Podle ambasády se členové týmu také v ČR seznámí s českými zkušenostmi s koronavirem, aby je mohli zapracovat do amerických opatření proti viru.

Odborná a poradenská činnost

Podle českého ministerstva obrany budou američtí experti působit společně s českými vojenskými lékaři a zdravotníky. Jejich hlavním úkolem bude odborná a poradenská činnost při léčbě pacientů nakažených koronavirem. "Budou také vybaveni a připraveni zprostředkovat virtuální spojení s centry infekčních nemocí v USA pro případné konzultace a spolupráci v reálném čase. V případě potřeby tak bude možné využít i personální kapacitu a zkušenosti dalších odborníků v USA," uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Parlament minulý týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO. Působit v ČR mohou nanejvýš 90 dnů, a to beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

Jedná se o pomoci i z dalších zemí

Ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že jedná o zdravotnické pomoci i s dalšími aliančními spojenci. Ve čtvrtek společně s britskou ambasádou oznámilo, že z Velké Británie do Česka v pondělí přijede šest vojenských zdravotníků. Pomoc slíbilo také Německo, které vyšle dva vojenské lékaře. Od pondělí se zapojí na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Německo také nabídlo v případě potřeby léčbu deseti pacientů v rámci programu Medevac. Francie Česku pomohla farmakologem, který se specializuje na polní nemocnice.

O pomoc Česko požádalo spojence kvůli rychlému šíření epidemie koronaviru, aby se zamezilo možnému nedostatku zdravotního personálu. Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU i NATO.

Autor: ČTK Foto: , depositphotos.com/Deliris

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ