Budoucnost vědy
Do roku 2015 bude v Česku stát nejvýkonnější laser světa
17.12.2010 07:50 Původní zpráva
Velikost jako letištní hala a výkon až dvacet biliard wattů, takový bude ve zkratce nejvýkonnější laser světa. A bude do pěti let stát v České republice, ve středočeských Dolních Břežanech. Nyní oficiálně skončila fáze příprav a mělo by již začít vznikat centrum, v němž bude zařízení umístěno. Tento celoevropský projekt s názvem ELI má pomáhat například při vývoji nanotechnologií, postupů pro léčbu rakoviny nebo novinek v leteckém a automobilovém průmyslu.
Laserové zařízení, které bude stát v Čechách, má mít opravdu bezkonkurenční sílu. Žádný existující, nebo i teprve plánovaný přístroj na světě se mu v tomto nevyrovná. Laser má být schopen dosáhnout výkonu až dvacet biliard (čili dvacet milionů miliard) wattů, což je pro srovnání bilionkrát více než u laserů používaných pro průmyslové řezání kovů nebo biliardkrát víc než u DVD vypalovaček. Tak vysoký výkon ale bude schopný udržet jen několik femtosekund, tedy tisícin biliontiny sekundy.
Což však pro výzkumné účely stačí. Prostřednictvím zařízení ELI "Beamlines" bude generováno rentgenové a gama záření a svazky urychlených elektronů, protonů a iontů, které budou vědci moci využívat jako jedinečné výzkumné nástroje v široké škále oborů - v chemii, biologii, lékařských vědách či při vývoji nových materiálů. "Vůbec poprvé bude umožněno studovat v laboratoři jevy spojené například s kvantovou elektrodynamikou nebo strukturu vakua," vysvětlovala Markéta Holubová z českého realizačního týmu projektu. Práce na ELI je v Česku organizována Fyzikálním ústavem Akademie věd.
ELI by měl také pomoci lidem pochopit astrofyzikální jevy související s planetami a hvězdami, například s pulsary, což jsou závěrečná stádia vývoje hvězd. Ale mohl by také zachránit mnoho životů. "Tyto nové, laserem řízené zdroje mohou výrazně zlepšit detekční metody v lékařské diagnostice. Schopnost ultrakrátkých pulsů poskytovat snímky molekul s vysokým rozlišením přispěje k pochopení komplexních onemocnění, jako je rakovina, a umožní rozvoj nových účinných léčebných postupů," uvedla Holubová, k jakým dalším objevům může laser v Dolních Břežanech přispět.
Příprava projektu, která trvala skoro tři roky, skončila oficiálně minulý týden. Než ale začne laserové centrum v České republice fungovat, bude to ještě nějakou dobu trvat. Provoz by měl začít do roku 2015. Další infrastrukturní části laserového systému ELI budou v Rumunsku a Maďarsku. "V posledních pár měsících intenzivně jednáme s Evropskou komisí, aby byl projekt z jejich strany co nejdříve schválen, a náš souhlas s čerpáním téměř sedmi miliard korun na nejvýkonnější vědeckou infrastrukturu světa tak mohl být vydán co nejdříve," poznamenal vrchní ředitel Sekce řízení Operačních programů EU Jaroslav Kuba z ministerstva školství.
"Zahájení další fáze ELI je pro Českou republiku, Maďarsko a Rumunsko historický okamžik. Stojíme na prahu zahájení výstavby panevropské výzkumné infrastruktury, která bude poprvé v historii umístěna na území nových členských států Evropské unie. Bude to výrazný podnět pro rozvoj i posílení prestiže vědeckých komunit těchto států i pro rozvoj dotčených regionů," řekl český vládní zmocněnec pro projekt ELI Vlastimil Růžička.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.