Asistentky bez povolení
Domácí porody nebudou. Nový ministr nechce ani porodní domy
24.07.2013 06:03 Původní zpráva
Ženy, které chtějí místo v nemocnici přivést svého potomka na svět v rodinném prostředí, budou mít i nadále smůlu. Nový ministr zdravotnictví Martin Holcát je totiž nejen proti domácím porodům, ale nesouhlasí ani s porodními domy, které prosazoval jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09). Změnit názor na domácí porody však Česko možná už brzy přinutí Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kam se obrátily nespokojené rodičky.
"Nejsem proti tomu, aby rodily porodní asistentky, ale v pozadí musí být připraven lékař," reagoval nový ministr zdravotnictví Martin Holcát na otázku on-line deníku TÝDEN.CZ, jak se staví k domácím porodům. Kromě nespokojených maminek se totiž v Česku dlouhodobě bouří i porodní asistentky, kterým za vedení domácího porodu hrozí milionové pokuty. "Lékař, když to nejde, udělá císařský řez, to žádná porodní asistentka neudělá," vysvětlil svůj postoj Holcát.
Opodstatnění podle nového ministra zdravotnictví však nemá ani vznik porodních domů, které navrhoval jeho předchůdce Leoš Heger. Porodní domy měly ženám umožnit rodit v rodinném prostředí a přitom v bezpečí v blízkosti nemocnice. "V současné době, co znám porodnice, tak se modernizují, to jsou fantastické porodní sály, které umožní i rychlý operační zásah," uvedl Holcát.
Rozhodne Štrasburk
Zástupkyně porodních asistentek postoj úřednického ministra neznervóznil. Ani kdyby Rusnokova vláda získala důvěru, nepředpokládají, že by během omezeného mandátu řešil zrovna domácí porody. "Věřím, že impuls ke změně přijde ze Štrasburku. Pokud soud vydá nám příznivý rozsudek, bude stát nucený jednat," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ právnička Adéla Hořejší.U Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku žalovaly Česko ženy, které chtěly rodit doma, ale nesehnaly odbornou pomoc. Tamní soudci by se podle Hořejší měli situací tuzemských porodních asistentek znovu zabývat už 10. září. "Soud nařídil ústní jednání, což je velmi neobvyklé, " dodala právnička.
Česko už na začátku roku poslalo do Štrasburku vyjádření, v němž tvrdí, že není povinno "zajít tak daleko, aby garantovalo zdravotní péči u porodu doma, když jsou pro Českou republiku typické porody ve zdravotnických zařízeních". "Rodička si může libovolně vybrat porodnici. Řada porodnic již v současnosti praktikuje přirozené porody podle přání rodiček," řekla tehdy on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí rezortu spravedlnosti Štěpánka Čechová.
Na konci dubna se úplně rozpadla ministerská komise, která měla situaci v porodnictví řešit. Bývalý ministr Heger ji zrušil kvůli neustálým hádkám mezi lékaři a porodními asistentkami a vytvořil místo ní novou, ale už bez zastánců alternativ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.