Dopad koronaviru: lidé rušili prohlídky u lékaře, nemoci řešili googlením

Domácí
27. 7. 2020 21:15
Dopad koronaviru: lidé rušili prohlídky u lékaře, nemoci řešili googlením
Dopad koronaviru: lidé rušili prohlídky u lékaře, nemoci řešili googlením

Během nouzového stavu byla většina Čechů nucena změnit či přizpůsobit své chování a zavedené zvyky. To se projevilo i na počtu návštěv u lékařů.

Z návštěvy svého lékaře či zdravotnického zařízení měla obavy více než polovina z dotazovaných žen (51,2 %) a mužů (49,6 %), vyplývá z průzkumu agentury IPSOS. Strachovali se nejvíce mladí lidé ve věkové kategorii 18-26 let (51,9 %), v těsném závěsu pak byli zástupci z nejstarší věkové kategorie 54-65 let (51,8 %). Nákazy se nejvíce báli lidé v Plzeňském (64, 3 %) a Jihočeském kraji (60, 6 %). Naopak nejmenší strach z nákazy měli obyvatelé Královéhradeckého (24 %) a Pardubického kraje (33,3 %). Téměř polovina (48,2 %) respondentů se domnívá, že období koronaviru mělo negativní dopad na zdravotní péči v Česku.

"Cílem průzkumu bylo zjistit, jak moc se mimořádný stav projevil na přístupu Čechů k péči o zdraví. Realizovaný průzkum nám přitom potvrdil domněnku, kterou jsme jako lékárníci nabyli během jarních měsíců - po intenzivní vlně únorových a březnových nákupů, při které se lidé předzásobovali rouškami, gely a léky na chřipku a nachlazení, návštěvnost lékáren významně opadla. Snížil se také počet léků vydaných na recept, z čehož se dá usuzovat, že lidé skutečně návštěvy lékařů rušili. Přitom právě pravidelné prohlídky u dlouhodobě nemocných pacientů, či preventivní prohlídky u všech ostatních, můžou v krajních případech dokonce i zachránit život," říká Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU.

Odložená prevence? Na neurčito

Předem domluvenou lékařskou prohlídku zrušilo celkem 43,7 % dotazovaných pacientů, náhradní termín si přitom zajistila jen necelá třetina z nich (28, 9 %), každý sedmý dotazovaný pacient (14, 8 %) nový termín lékařské prohlídky zatím nemá. Preventivní prohlídky častěji rušily ženy (48, 8 %) než muži (38, 5 %). Nejvíce návštěvy lékaře rušili skupina respondentů ve věkové kategorii 45-53 let (47, 3 %) a nejméně skupina ve věkové kategorii 36-44 let (41 %).

Podle Michaly Belasové můžou být problémem i přeplněné kapacity lékařů: "Na termíny některých druhů preventivních prohlídek se v Česku stále dlouho čeká. Lidé tak řeší pouze případy, kdy je něco akutně bolí a ostatní problémy odkládají. U vážnějších nemocí, jako je například diabetes nebo kardiovaskulární choroby zapříčiněné vysokou hladinou cholesterolu, je to však velký problém."

Lékárny BENU proto nabízí konzultace a testování, které pomáhají v preventivní péči o pacienty. Nechat si změřit hladinu cukru, nebo hladinu cholesterolu v krvi mohou lidé přímo ve vybraných lékárnách, celá procedura trvá jen chvilku. Na základě výsledků poté dostanou doporučení, jak nejlépe a nejefektivněji postupovat dále, co nezanedbat, a na co si dát pozor. Kromě těchto "rychlých" konzultací je v lékárnách možné objednat se na testování paměti, resp. screening kognitivních poruch, díky čemuž lze diagnostikovat počínající Alzheimerovu nemoc a zakročit včas. Dále je lékárenský personál odborně proškolen na poradenství při odvykání kouření nebo homeopatické konzultace.

"Z výsledků našeho lednového veřejného průzkumu jsme zjistili, že lidé by v lékárně rádi využili právě možností měření hladiny cholesterolu (58 % respondentů), měření hladiny cukru v krvi (57 % respondentů) či testování paměti (40 % respondentů). Naším cílem je dostat do povědomí pacientů, že lékárna není jen o výdeji krabiček s léky, ale že v ní mohou vyhledat a využít odbornou zdravotní pomoc, která je v rámci programu BENU PLUS bezplatná," říká Michala Belasová a dodává: "Lékárník bývá často první odborník, na kterého se lidé se zdravotním problémem obrací, a my jsme rádi, že můžeme lidem pomáhat i prostřednictvím našich konzultací. Čas totiž při léčbě mnohdy hraje zásadní roli," uzavírá.

Léčíme se na Googlu

Během pandemie Češi nejčastěji konzultovali svůj zdravotní stav s lékařem po telefonu (49, 8 %). Celkem 14,8 % lidí řešilo své zdraví s lékárníkem a služeb on-line odborné poradny využilo 7, 9 % respondentů. Necelá pětina respondentů (19,1 %) si vystačila s vyhledáváním rady prostřednictvím Googlu a 20, 1 % lidí odbornou pomoc nepotřebovalo nebo využilo jiné řešení. Někteří respondenti pak zvolili kombinaci konzultací více způsoby. Michala Belasová k výsledkům průzkumu dodává: "Když není z nějakého důvodu možné dojít se poradit s lékařem nebo odborníkem v lékárně, například pokud máte podezření na infekční nemoc, telefonická či on-line konzultace s lékařem anebo lékárníkem je určitě vhodným způsobem, jak zjistit relevantní informace. Před ostatními informacemi z Googlu bychom se ale měli mít na pozoru a vždy si jejich pravdivost ověřit s odborníkem."

Autor: - vlb - Foto: archiv , Pixabay/Stevepb

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ