Dopad rovnoprávnosti: ženy zaplatí stejné pojistné jako muži

Domácí
13. 2. 2013 11:11
Ženám zdraží rizikové pojištění až o 80 procent (ilustrační foto).
Ženám zdraží rizikové pojištění až o 80 procent (ilustrační foto).

České pojišťovny a penzijní fondy budou muset ze zákona sjednotit sazby pojištění pro ženy a muže u nově uzavíraných smluv. Pro ženy to bude znamenat, že budou platit vyšší pojistné. Sjednocení sazeb má v návaznosti na požadavky EU přinést vládní novela zákonů o pojišťovnictví, kterou schválila sněmovna. Normu nyní ještě posoudí Senát.

Novelu si podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vynutilo rozhodnutí Soudního dvora EU, podle něhož jsou nižší pojistné sazby pro ženy v rozporu s principy rovného zacházení s muži a ženami. Dosud ženy platily nižší pojistné než muži.

Opatření podle expertů zdraží ženám rizikové pojištění až o 80 procent. Odborníci očekávají, že pojistné nebude sjednoceno na průměru sazeb mužů a žen, ale bude se spíše blížit vždy vyšší z obou sazeb.

Pojišťovny měly sjednotit sazby už do loňského 21. prosince, schvalování novely ve sněmovně se ale protáhlo. Novela má proto začít platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Výročí stavebnice Merkur v Polici nad Metují připomenou akce v muzeu i v parku

Domácí
18. 9. 2025

Soud v Semilech dnes opět otevře restituční kauzu Walderode

Domácí
18. 9. 2025

Soud snížil Tempelovi odškodnění, dostane dalších 6,23 milionu korun

Domácí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ