Dopis <span>bratří Mašínů</span>

Domácí
9. 1. 2009 17:20

Vážený pane řediteli,

považuji za nutné napravit zprávy opětovně se objevující v českém denním tisku v souvislosti s uveřejněním dokladů o činnosti naší skupiny z archivů StB, které se týkají výpovědí našeho strýce, Ctibora Nováka, během jeho výslechů po našem odchodu z Československé republiky a jeho zatčení.

V těchto záznamech Ctibor Novák vypovídá o plánu naší odbojové skupiny zlikvidovat vysoké hodnostáře komunistického režimu tehdejší Československé republiky, Klementa Gottwalda, Alexeje  Čepičku, Antonína Zápotockého a další. Dále informace o plánech naší skupiny na vyhození vlaku vezoucího uran do Sovětského Svazu, zrovna tak, jako uskutečnění atentátu na vládní delegaci, jedoucí vlakem do SSSR, nebo likvidace autobusu vezoucího členy StB z Kolína na cvičení do Milovic. Tyto výpovědi se bez výjimky zakládají na pravdě. Ctibor Novák se při svých výpovědích omezil pouze na fakta, z kterých mohl být a posléze také byl usvědčen.

Pro zasvěcené lidi jsou tyto dokumenty zajímavé ještě více tím, o čem nemluví. Ctiboru Novákovi se totiž podařilo utajit během jeho výslechů jak při prvém zatčení v roce 1951, tak při druhém zatčení v roce 1953 informace, jejichž odhalení by bývalo mělo za následek ztrátu mnoha dalších životů z řad těch, kteří se sjednotili k boji proti komunistům.

Některé akce popsané ve zmíněných dokladech byly uveřejněny již před zpřístupněním těchto dokumentů Ústavem pro studium totalitních režimů v knížce Oty Rambouska „Jenom ne strach", Jana Němečka „Mašínové - zpráva o dvou generacích", v dokumentárním filmu Martina Vadase „Země bez hrdinů, země bez zločinců", nemluvě o knize Barbary Mašínové „Odkaz". Toto částečné a opožděné odhalení dokumentů z archivů StB potvrzuje výpovědi svědků a věrohodnost dokumentů získaných historickými badateli z jiných zdrojů.

Stejně jako Ctibor Novák, hovořili podle výslechových protokolů někdejší Správy vyšetřování MV ČSR o námi plánovaných akcích proti komunistickému režimu a jeho představitelům i další členové skupiny - Zdena Mašínová, Václav Švéda, Zbyněk Janata, Zbyněk Rousat, Vladimír Hradec a další, komunistický tisk té doby nevyjímaje.

Články a komentáře uveřejněné v českých mediích, které kritizují publikaci těchto dokumentů Ústavem pro studium totalitních režimů, se opírají o údajná vyjádření Ctirada Mašína a Milana Paumera, která jsou však vytržena ze souvislosti bez ověření faktů v nyní přístupných dokladech Vašeho ústavu. Dlužno také připomenout, že některé z výše uvedených akcí proti komunistickému režimu byly plánovány v době, kdy byl Ctirad Mašín vězněn v Jáchymově (1952 - 1953) a Milan Paumer byl již na vojně na Slovensku.

Ústav pro studium totalitních režimů, na jehož vzniku jste se významným způsobem podílel a který dnes vedete, je jedna z mála, možná že pouze jediná instituce nebo organizace, vzniklá v dnešní České republice po listopadu 1989, o kterou se morální obnova tohoto národa může dnes opírat.

Bývalé archivy StB a dalších nástrojů útlaku jsou dědictvím, s kterým se musí český národ vyrovnat. Toto vyrovnání s minulostí je možné pouze získáním objektivních znalostí historie, k čemuž mimo jiné patří i pravdivá znalost minulosti všech aktérů národních dějin, bez ohledu na jejich dnešní postavení.

Je úkolem Vašeho ústavu umožnit přístup všem historickým badatelům k dokladům ve Vaší správě. Všechny dokumenty a to bez výjimky, které jste zdědily z trosek komunistické diktatury mají svůj historický význam a musí být zveřejněny bez jakékoliv politické cenzury. Je to národ, který si musí sám vytvořit úsudek o svých politických, duchovních a hospodářských vůdcích. Bez takovéhoto důsledného postupu není morální obnova národa možná.

Současná kampaň vedená v médiích proti Ústavu pro studium totalitních režimů a jeho vedení, proti zveřejňování dokumentů dokazujících spoluvinu dnešních kulturních a politických velikánů na zločinech spáchaných komunisty, je nejenom urážkou památky těch, kteří bojovali a padli za dnešní demokracii a svobodu, ale bohužel výrazně napomáhá komunistům, kteří se dodnes legálně podílejí na politickém i hospodářském dění v České republice.

Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer.

Autor: - red -

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ