Ministerstvo dopravy bude muset poskytnout úplné znění celkem 35 smluv ministerstva a jeho podřízených organizací s advokátními kancelářemi. S odvoláním na rozhodnutí pražského městského soudu to uvedlo občanské sdružení Děti země, které o plné znění smluv neúspěšně žádá od roku 2008. Ministerstvo se k rozhodnutí nevyjádřilo, chce nejprve počkat na vlastní právní analýzu. Podle sdružení přišly služby advokátních kanceláří na 450 milionů korun.
"Městský soud v odůvodnění rozsudku jednoznačně potvrdil, že veřejné orgány musejí smlouvy s externími advokáty žadatelům poskytovat v plném znění, nikoliv, jak se stalo nám, že předmět těchto smluv bude skryt, neboť to odporuje veřejné kontrole a veřejným zájmům," uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.
Smlouvy s advokátními kancelářemi Weil, Gotshal & Manges, Jansta, Kostka & spol., Kříž a Bělina a Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři uzavřel v roce 2007 bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Podle sdružení si tyto advokátní kanceláře za tříletou spolupráci celkově vyúčtovaly 450 milionů korun.
Ministerstvo dopravy požadované smlouvy podle Dětí země poskytlo teprve v roce 2009, část textu týkající se například předmětu smluv byla ale zakrytá. Úřad to tehdy vysvětloval tím, že jde o obchodní tajemství, že zveřejnění kompletních smluv odporuje evropskému právu a že jde o citlivé a zneužitelné informace.
Děti země jsou v současnosti ve sporu s ministerstvem dopravy a jeho podřízenými organizacemi zejména kvůli stavbě dálnice D8 v Chráněné krajinné oblasti České středohoří nebo kvůli chystané stavbě plavebního stupně v Děčíne. Sdružení vystupuje také například proti dostavbě plánovaných bloků v jaderné elektrárně Temelín, dostavba je prý drahá a zbytečná.