Je to vážné, Praha musí začít opravovat mosty, vyplývá z analýzy

Domácí
13. 4. 2016 11:07
Barrandovský most.
Barrandovský most.

Praha bude muset v následujících letech zahájit přípravy oprav hned několika mostů přes Vltavu. Mezi nimi jsou například Barrandovský, Palackého, Jiráskův nebo most Legií. Vyplývá to z analýzy mostů, kterou vytvořila Technická správa komunikací (TSK). V některých případech TSK doporučuje začít s přípravami oprav nejpozději v příštím roce. Město právě začalo připravovat opravu Libeňského a Hlávkova mostu. Ve vynikajícím stavu je pouze Trojský most, který byl zprovozněn před necelými dvěma roky.

Zřejmě nejvážnější dopravní komplikace může způsobit oprava vytíženého Barrandovského mostu, který je součástí městského okruhu. Most z roku 1988 byl sice v letech 2006 až 2007 částečně opraven, loňský průzkum ale prokázal vážné závady. "Ve výhledu, nejpozději však do roku 2020, bude nutno realizovat výměnu celého vozovkového souvrství včetně hydroizolace, sanaci dilatačních mostních závěrů a opravu odvodňovacího systému celého objektu," píše se v materiálu TSK.

Most Legií.V případě mostu Legií doporučuje TSK zahájit přípravné práce na opravě do konce příštího roku. Most má kvůli špatné hydroizolaci porušeny kamenné klenby i zábradlí. TSK proto navrhuje zahájit podrobný průzkum mostu a příští rok začít s přípravou celkové opravy včetně izolace nosné konstrukce a chodníků a také opravit odvodňovací prvky nebo vyměnit porušené kameny.

Rovněž u Jiráskova mostu navrhuje firma zahájit příští rok podrobnou diagnostiku stavu staticky významných míst nosné konstrukce. A do konce roku 2017 má být také zahájena příprava na lokální obnovu protikorozní ochrany ocelových částí Čechova mostu.

Palackého most.Ve špatném stavu je Palackého most. TSK proto navrhuje do dvou let zahájit přípravy na celkovou rekonstrukci, kdy bude opravena například izolace, odvodnění, vyměněny poškozené kameny kleneb, repasováno zábradlí nebo sanovány cihelné odlehčovací klenbičky mostovky. U mostu Barikádníků má být do konce roku 2018 připraven návrh oprav protikorozní ochrany pláště nosné konstrukce.

V plánu oprav jsou již zařazeny Hlávkův a Libeňský most. V případě Libeňského mostu letos pražští zastupitelé rozhodli, že nebude zbourán ale opraven. Město nyní mimo jiné čeká na vyjádření ministerstva kultury, které projednává, zda jej prohlásí památkou. Poté bude moci začít Praha a TSK s přípravami rekonstrukce.

Naopak ve výborném stavu je před necelými dvěma roky zprovozněný Trojský most. V dobrém stavu pak jsou rovněž Lahovický most a Most Závodu míru.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ