Před jízdou dýchnout, nebo nenastartujete. Tak fungují přístroje alcolock, tedy v češtině "alkozámky", které se už v některých zemích staly alternativním trestem za jízdu pod vlivem alkoholu. Další státy uzákonění alkozámků připravují a Česká republika by mohla být zanedlouho jedním z nich.
"Je to skvělý nápad, mně by se to velmi líbilo," prohlásil k možnému zavedení alcolocků jako alternativního trestu předseda mezirezortní dopravní komise, poslanec VV Stanislav Huml. Zároveň naznačil, že by se mohly tyto zámky dostat do zákona již v příštím roce. "Máme v plánu začít řešit silniční zákon na začátku příštího roku. A toto je jedna z myšlenek, kterou bychom se pak mohli zabývat," podotkl. "Minimálně jako ten alternativní trest to má šanci na uzákonění," míní.
Například v USA, Kanadě nebo Austrálii se již alcolocky používají pro trestání či jako rehabilitační program pro pijany za volantem dlouhá léta. V Evropě zavedlo alkoholový zámek v nejširší míře Švédsko, kde se montuje nejen do aut lidí, kteří řídili pod vlivem, ale také třeba do školních autobusů či taxíků. V menší míře, na zkoušku, zavedla používání alcolocků ještě třeba Francie či Velká Británie.
"Jako forma rehabilitace pro lidi, kteří jsou přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu, to má velký význam. Nestačí takového řidiče pouze potrestat, ale také s ním pracovat, což alcolock umožňuje," zdůraznil dopravní expert Jaroslav Hořín.
Jak funguje alcolock |
Jde v podstatě o klasický alkohol tester zabudovaný v palubní desce. Když přístroj odhalí vyšší míru alkoholu, než je stanovená (většinou 0,2 promile), tak nedovolí řidiči nastartovat. Pokud by někdo chtěl alcolock obejít tím, že poprosí o dýchnutí střízlivého kamaráda, přístroj sice auto nastartuje, ale po určité době jízdy vyžaduje další test. Když při kontrole odhalí alkohol, upozorní řidiče, aby zastavil. Zároveň se spustí alarm (auto začne blikat a troubit), který se vypne teprve, až řidič zastaví. |
Mnohé dopravní společnosti v zahraničí však alkozámky montují do svých vozů dobrovolně, pro prevenci. V Česku to zatím takový ohlas nemá. "Dopravci, zvlášť autobusové firmy, provádějí často kontroly svých zaměstnanců standardními alkohol testery. Alcolock je poměrně drahé zařízení, nevím, jestli by se ve větší míře ujalo," poznamenal Martin Felix, mluvčí sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.
Šéfovi firmy Student Agency Radimu Jančurovi připadá alcolock jako přínosné zařízení, ale v nejbližší době neplánuje, že by jej nechal montovat do svých žlutých autobusů. "Záleží na ceně. Ideální by bylo, kdyby používání alcolocků bylo povinné ze zákona, protože pak by samozřejmě šla cena hodně dolů," řekl.