Dopravních nehod na železničních přejezdech neubývá. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) loni evidovala 160 srážek vlaků s automobily, což je pouze o jednu nehodu méně než v roce 2016. Při těchto střetech loni zemřelo 34 lidí. Státní organizace proto letos investuje dalších 814 milionů korun do lepšího zabezpečení přejezdů.
SŽDC o tom informovala na bezpečnostní akci ILCAD 2018 u příležitosti Mezinárodního dne bezpečnosti na železničních přejezdech.
Letos správa zmodernizuje 82 železničních přejezdů. Vedle rekonstrukce nejstarších přejezdů doplní dalších 20 závorami, na čtyři přejezdy pak železničáři nainstalují výstražná světla. Desítky dalších přejezdů čeká kompletní rekonstrukce. SŽDC se podle mluvčí zaměří také na testování nových technologií a zrychlení výstavby mimoúrovňových křížení.
Podle generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobody způsobí 99 procent všech nehod na železničních přejezdech řidiči automobilů. "Dnes a denně se setkáváme s případy objíždění závor či vjíždění na železniční přejezd v době, kdy je v činnosti zabezpečovací zařízení," dodal Svoboda s tím, že řidiči i přes tragické události z minulých let nadále zbytečně riskují. Počty nehod na přejezdech se podle něj i přes investice do zabezpečení pohybují v posledních letech stále na podobné úrovni.
Během prvních pěti měsíců letošního roku se na železničních přejezdech stalo 57 nehod, přičemž 13 lidí srážku s vlakem nepřežilo a dalších 25 bylo zraněno. Tradičně nejtragičtější bývají však podle železničářů letní měsíce.
Ústředním tématem dnešní bezpečností akce ILCAD 2018 letos bylo nerespektování signalizace výstražného zařízení na železničních přejezdech. SŽDC ve spolupráci s Českými dráhami představila situaci a následky těchto událostí, včetně podrobné ukázky hasičů, při simulované srážce vlaku s osobním automobilem.