Bilance následků nehod na železničních přejezdech za letošní rok činí čtyřicet mrtvých a více než stovku zraněných. To už je více než za celý loňský rok, ačkoli máme teprve konec listopadu. Počet úmrtí při haváriích na přejezdech tak může být na konci tohoto roku nejvyšší za posledních pět let.
"V letošním roce již zahynulo na železničních přejezdech čtyřicet osob, což je o jednadvacet procent více než za stejné období loňského roku a o dva mrtvé více než za celý rok 2009," potvrdil Martin Drápal, mluvčí Drážní inspekce, která má jako nezávislá instituce na starosti vyšetřování nehod na železnici. Zraněných bylo za jedenáct měsíců tohoto roku celkem sto pět, kdežto loni za celý rok došlo na přejezdech ke zranění pouze sedmaosmdesáti lidí. I počet samotných nehod je už nyní vyšší než za celý rok 2009.
Příčiny se stále opakují. Je to buď nepozornost, nebo zbytečný risk na straně řidičů, cyklistů a chodců. "Drtivou většinu nehod na železničních přejezdech i nadále způsobují neukáznění řidiči, chodci a cyklisté, kteří fatálním způsobem porušují hned několik ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích," zdůraznil Drápal.
"Řidiči často argumentují, že byli oslněni sluncem a přehlédli výstražná světla. Případně rovnou přiznávají, že si výstrahy nevšimli. Tím ale přímo potvrzují, že se nepřesvědčili o možnosti bezpečného překonání přejezdu, tak jak jim ukládá zákon," upozornil mluvčí inspekce. "V letošním i loňském roce jsme zaznamenali pouze tři nehody s pochybením na straně železnice," poznamenal. To je skutečně mizivé číslo z celkového počtu nehod, který se v posledních letech pohybuje mezi dvěma až třemi stovkami.
Nejčastěji dochází ke srážkám s vlakem na přejezdech, kde sice jsou semafory, ale závory už ne. "Téměř polovina všech nehod se odehrává na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením bez závor. Také na ně připadá více než polovina všech úmrtí při nehodách na přejezdech. A to i přesto, že tvoří pouze čtvrtinu z celkového počtu přejezdů," upřesnil Drápal.
Nejúčinnějším řešením je prostě řidiče, cyklisty a chodce na koleje nepustit, dokud vlak neprojede. "Drážní inspekce soustavně doporučuje, aby co největší množství přejezdů zabezpečených jen světelným signalizačním zařízením bylo doplněno i závorami. Tento způsob se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový," podotkl.
Správa železniční dopravní cesty, která se o české tratě stará, letos plánuje zrušení několika méně frekventovaných přejezdů a doplnění závor na další, kde jsou zatím pouze semafory. Loni takto správa železnice upravila 135 přejezdů, kolik jich bude letos, se nedá přesně říci.