Přeplněné silnice by mohlo vyřešit sdílení aut. Stát má plán

Domácí
3. 4. 2013 08:02
Ministerstvo dopravy bude kvůli přeplněným silnicím a parkovištím podporovat takzvaný car-sharing.
Ministerstvo dopravy bude kvůli přeplněným silnicím a parkovištím podporovat takzvaný car-sharing.

Ministerstvo dopravy bude kvůli přeplněným silnicím a parkovištím podporovat takzvaný car-sharing neboli společné využívání automobilů. Záměr už zahrnulo do svých strategických materiálů. Hlavní slovo však budou mít jednotlivá města. Informoval o tom deník MF Dnes.

"Nahrazení několika soukromých vozidel jedním car-sharingovým má za následek nižší potřebu parkovacích míst. Ideální je propojení car-sharingu se systémem veřejné dopravy a zavedením kombinované jízdenky," píše podle deníku ministerstvo v návrhu dopravní politiky do roku 2020.

Car-sharing je výhodný pro lidi, kteří využívají vozidla nepravidelně a ročně najezdí do 10 tisíc kilometrů.

V Česku zatím funguje podobná služba jen v Brně, nabízí ji sdružení Autonapůl. Spadá pod něj více než deset aut a má přes sedmdesát členů. Zájemci zaplatí vstupní poplatek 5000 korun a jednou za čtvrt roku zálohy na benzin nebo drobné opravy. Ujeté kilometry se odečítají ze zálohy. Cena za kilometr pak vychází na méně než osm korun.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Studie: Soudy v ČR vyhlásily 6401 osobních bankrotů, meziročně o sedm pct méně

Domácí
21. 6. 2026
V obchodním centru Olympia v Teplicích se dopoledne 21. června 2026 zřítila stropní konstrukce v jedné z prodejen, zraněna byla jedna zákaznice, policie hledá svědky.

V OC Olympia v Teplicích se zřítil strop jedné z prodejen, zranil zákaznici

Domácí
21. 6. 2026
ilustrační foto

Vojtěch: Kvůli nízké porodnosti se upraví síť porodnic, zůstanou ty s víc porody

Domácí
21. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ