O více než čtyřicet procent kleslo množství přeplněných nočních spojů pražské MHD. Vyplývá to z letošního měření obsazenosti nočních linek a srovnání s výsledky předchozího průzkumu, který proběhl před čtyřmi lety. Cestujících v nočních tramvajích výrazně ubylo, protože byl před nedávnem o hodinu prodloužen víkendový provoz pražského metra.
Měření provedla společnost ROPID, která se stará o organizaci Pražské integrované dopravy. Probíhalo v říjnu, a to z pátku na sobotu, protože jde o noc s nejvyšší poptávkou po noční dopravě. Nadměrnou obsazenost, to znamená více než sedmdesát lidí na jeden tramvajový vůz, zjistili pracovníci ROPID u dvacet sedmi spojů. Naproti tomu v roce 2006 jich bylo čtyřicet sedm.
Hlavním důvodem, proč se tak výrazně snížil počet přeplněných nočních tramvají, je změna provozu metra. To již od září jezdí o víkendu, v nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli, o hodinu déle. Není tedy problém svézt se třeba i po jedné hodině ráno, a navíc se v souvislosti s tím adekvátně protáhl provoz denních linek tramvají a autobusů, které na nové spoje metra navazují.
"Z celkového počtu zhruba dvaceti tisíc cestujících, kteří využívali noční tramvajové linky v roce 2006, se jich asi čtvrtina přesunula do nových nočních spojů metra a pravidelných denních linek," upřesnil Petr Ježdík, vedoucí odboru kvality služby společnosti ROPID. Někteří lidé také využívají nová spojení nočními autobusovými linkami, například linku 510 na Strahov, sídliště Na Dědině a letiště Ruzyně přímo z centra Prahy, jejichž provoz byl významně rozšířen v roce 2008.
Tím se sice množství cestujících v noci rovnoměrněji rozložilo na síť MHD, ale stále na některých linkách zůstávají tramvaje přeplněné. Nejvytíženějšími linkami jsou číslo 51 v úseku z centra do Dejvic, číslo 59 z centra na Vršovice a Košíře a číslo 54 z centra na Barrandov a Holešovice. Špička přichází v noční dopravě mezi půl třetí a půl čtvrtou ráno.