Rozšíříme síť metra, dostavíme Městský okruh, slibují strany

Domácí
23. 9. 2010 09:57
Plány stran na změny dopravy v Praze jsou ambiciózní. A podle toho taky bude vypadat jejich cena.
Plány stran na změny dopravy v Praze jsou ambiciózní. A podle toho taky bude vypadat jejich cena.

Praha potřebuje rozšíření metra o další stanice linky A a o novou linku D, dostavbu Městského okruhu a více odstavných parkovišť. Na tom se shodují všechny strany, které mají podle předvolebních průzkumů křesla v novém pražském zastupitelstvu v podstatě jistá, tedy TOP 09, ODS, ČSSD a Věci veřejné. Podle dopravních expertů je ovšem otázkou, kde strany na své ambiciózní plány vezmou peníze.

Průzkum veřejného mínění, který provedla na přelomu srpna a září agentura Sanep, naznačil, že v komunálních volbách v polovině října bude mít v Praze největší podporu strana TOP 09, po ní ODS, ČSSD a Věci veřejné. Na pražské radnici by tak mohla vzniknout obdoba vládní koalice občanských demokratů s TOP 09 a VV. V oblasti dopravy ovšem panuje velká shoda v programech všech čtyř zmíněných stran napříč politickým spektrem.

Jednou z priorit politických stran je dostavba Městského okruhu.Všechny strany zdůrazňují například důležitost dokončení vnitřního Městského silničního okruhu a podporu dostavby vnějšího Pražského okruhu, který financuje stát. "Městský okruh vyřeší první ze zásadních dopravních problémů metropole. Dostaneme velké množství aut z centra a z historických částí města. Pražský okruh pak vyvede mimo Prahu především tranzitní kamionovou dopravu," uvedl občanský demokrat Petr Hána. "Potřebujeme dokončit vnitřní i vnější okruh, aby se Praze trochu ulehčilo od automobilové dopravy," potvrdil Pavel Dobeš z Věcí veřejných v rámci veřejné debaty pořádané sdružením Auto*Mat. A podobný názor mají i sociální demokraté a TOP 09.

Dopravní expert a bývalý ministr dopravy, profesor Petr Moos z dopravní fakulty ČVUT, ovšem upozornil na to, že je nutné, aby si politici správně stanovili priority. "Přednost by měla mít samozřejmě dostavba Pražského okruhu (který vede okrajovými částmi Prahy, pozn. red.). Protože pokud by se nejdříve dostavěl vnitřní Městský okruh, tak převezme funkci Pražského okruhu a opět se zvýší hustota dopravy uvnitř Prahy," vysvětloval.

"Představu, že město musí nejprve dokončit oba dálniční okruhy a pak teprve prosazovat vlastní dopravní politiku, patří minulosti. Okruhy jsou rozestavěné již desítky let a dopravní situace v Praze se neustále zhoršuje, takže konkrétní kroky je potřeba podnikat okamžitě," dodal odborník na dopravu Martin Šubrt.

Všechny strany chtějí rozšířit síť metra

V oblasti dopravy panuje v programech stran velká shoda. Na snímku kandidáti na pražského primátora - zleva Zdeněk Tůma (TOP 09) a Jiří Dienstbier mladší (ČSSD).Dalším bodem, v němž se strany téměř na sto procent shodují, je rozšíření sítě podzemní dráhy. "Prioritou bude vybudování trasy metra D, která by měla obsloužit velkou část jihu Prahy," sdělil kandidát sociálních demokratů na primátora Jiří Dienstbier mladší. Stejně se vyjadřují i zástupci ostatních stran. Například ODS by chtěla začít s výstavbou první etapy linky D z Pankráce na Nové Dvory do roku 2014. "Řešení dopravy na jihu Prahy je v nejbližší budoucnosti naprostou nezbytností. Do územním plánu prosadíme trasu Metra D se zapracovanou změnou, která se týká stanice u Thomayerovy nemocnice," upřesnil Petr Hána.

"Ty plány jsou velmi ambiciózní, ale takřka ve všech programech chybí sdělení, z jakých zdrojů budou financovány," poznamenal dopravní expert Moos. Jen stavba linky D přijde nepochybně na několik desítek miliard korun a v podobných částkách se bude pohybovat také účet za prodloužení linky A. "A pokud by chtěla radnice získat peníze na trasu metra D ze soukromých zdrojů prostřednictvím projektu PPP, tak se může po jejím dostavění pohybovat roční splátka, která půjde na účet soukromého investora, mezi osmi až dvanácti miliardami korun. Což bude více, než kolik činí celý rozpočet pražského Dopravního podniku," zdůraznil.

V čem se dopravní plány pražské TOP 09, ODS, ČSSD a VV shodují

Rozšiřování sítě metra - výstavba linky D, rozšíření linky A do Motola (zda protáhnout linku A až do Ruzyně, v tom se názor stran různí)

Dostavba Městského okruhu - zároveň se chtějí strany zasadit, aby byl co nejdřív dokončen vnější Pražský okruh, který financuje stát

Výstavba záchytných parkovišť P+R - takzvaná parkoviště Park and Ride, tedy "zaparkuj a jeď", kam mohou lidé dojet svým vozem a dál pokračovat veřejnou dopravou, mají podle všech stran přispět ke snížení hustoty provozu v centru města

I samotní představitelé politických stran připouštějí, že není jasné, na co všechno z jejich plánů budou nakonec peníze. "Uvidíme, jestli na to budeme mít dostatečně velký rozpočet," řekl místopředseda pražské TOP 09 Tomáš Hudeček. "Co se nám podaří splnit, závisí i na tom, jak velkou finanční podporu nám bude moci poskytnout stát," doplnil místopředseda pražské sociální demokracie Miroslav Poche.

Přes zmíněné nedostatky a nedořečené body v programech politických stran, vidí profesor dopravní fakulty ČVUT Petr Moos budoucnost dopravy v Praze optimisticky. Třeba i proto, že se strany shodují na nutnosti vzniku dalších odstavných parkovišť P+R, kde mohou řidiči nechat svůj vůz, a dál do centra města pokračovat metrem. "V současnosti je už kapacita pražských odstavných parkovišť nedostačující. A dostatek parkovišť P+R je důležitým předpokladem pro zvýšení zájmu lidí o MHD a snížení hustoty automobilové dopravy v centru Prahy," naznačil.

"Hlavně musí strany své plány sjednotit do uceleného návrhu systému dopravy v Praze, protože jednotlivé body v jejich programech na sebe navazují a navzájem se ovlivňují," doporučil politikům.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ