Silnice mezi Davlí a Štěchovicemi uzavřena, linky naberou 40minutové zpoždění

Domácí
10. 11. 2012 12:15
Mezi Štěchovicemi a Davlí v sobotu začala šestidenní uzavírka silnice (ilustrační foto).
Mezi Štěchovicemi a Davlí v sobotu začala šestidenní uzavírka silnice (ilustrační foto).

Mezi Štěchovicemi a Davlí v sobotu začala šestidenní uzavírka frekventované silnice II/102 z Prahy k vodní nádrži Slapy. Důvodem uzavírky je pokračující sanace narušených skal, které jsou podél silnice. Objízdná trasa vede přes Jílové a je asi 25 kilometrů dlouhá. Prodloužila se kvůli tomu délka jízdy pravidelných autobusových linek zhruba o 40 minut. Informoval o tom Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu.

Kvůli sanaci skal se musely změnit trasy linek 338, 361 a 390, některé navazující spoje jsou pak na jiných zastávkách. Delší doba jízdy a objížďka zatím situaci v autobusové dopravě podle Drápala nekomplikuje, protože je slabý víkendový provoz. "Možná očekáváme trochu horší situaci v pondělí ráno, kdy bude ranní špička směrem do Prahy," uvedl Drápal.

Před poměrně dlouhou objížďkou prý byli cestující varováni. "Je potřeba zdůraznit, aby si na tu cestu zejména o všedních dnech udělali větší časovou rezervu. Kratší objížďku v tom složitém terénu nejde vymyslet," dodal. Uzavírka silnice by měla skončit v pátek 16. listopadu.

Sesun skály

Padající kamení je v těchto místech dlouhodobý problém. Frekventovaná silnice byla uzavřena například loni v březnu poté, co se na ní v lednu sesunula skála a zavalily ji tuny kamene. Horolezci museli srážet nejvíce uvolněné balvany a skály zajistit sítěmi. Situace se ale zřejmě kvůli extrémům počasí opět zhoršila a nyní tam ručně odtěžují tuny břidlice a kamení.

Postupnou sanaci platí Středočeský kraj, který naposledy v srpnu informoval, že by náklady na současné práce neměly přesáhnout 28 milionů korun. Celková stabilizace masivu se podle kraje odhaduje několik stovek milionů korun, na což nemá peníze a chce proto získat evropské dotace.

Autor: ČTK

Další čtení

Kubis za karlovarské ANO odmítne post poslance, nahradit ho má ortoped Penc

Domácí
29. 10. 2025
ilustrační foto

Psi v Brně znovu potrhali ovce. Tentokrát ale majitele psů dopadli

Domácí
29. 10. 2025
ilustrační foto

Brno nabízí snový byt 4+1 pro studenty za babku. Ale jen pro skupinu

Domácí
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ