V noci mínus deset stupňů, ve dne naopak až plus pět, to je ideální počasí pro vznik výmolů. Ke smůle českých řidičů jsou takové větší výkyvy teplot pro tuto zimu typické, což se nezmění ani v několika příštích týdnech. Sníh a led přes den roztávaly, voda zatékala do skulin ve vozovce, kde v noci zase zmrzla - a tak dále, znovu a znovu, takže se staré díry v silnicích rozšiřují a vznikají nové.
"Výtluků je v letošním roce na krajských silnicích více než loni. Dáváme to za vinu průběhu zimy, kdy v prosinci bylo velice mrazivé počasí, které vystřídalo nadprůměrně teplé počasí v lednu, a pak opět následovalo velmi prudké ochlazení. A právě takovéto výkyvy v teplotách mají za následek tvorbu výtluků na silnicích," potvrdila Eva Ursíny, vedoucí kanceláře ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje.
Navíc začala zima řádit na silnicích dříve než obvykle. "V zimní sezoně 2010/2011 došlo k poškození vozovek na některých úsecích již v prosinci a stav se logicky vzhledem k průběhu zimy dále zhoršuje," uvedl šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý. "V minulých letech nastupovala zima až v lednu či únoru, ale tentokrát přišla - i se sněhovými přeháňkami, oblevami a silnými mrazy - již v prosinci. A prosincový průběh zimy měl za následek plošné narušení povrchů všech cest - od dálnic přes silnice první, druhé a třetí třídy po místní komunikace," sdělil ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka.
Ačkoli zima ještě zdaleka neskončila, takže rozsah škod na silnicích lze jen stěží odhadovat, silničáři jsou si v podstatě jisti tím, že za sebou nechá daleko větší spoušť než ta minulá. "Odhadem lze zatím říci, že stav povrchů silnic v naší správě bude po této zimě zhruba o čtvrtinu horší než v minulém roce," míní Petr Šťovíček, technický náměstek ředitele Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje. "Například na Českobudějovicku činily v loňském roce náklady na opravu výtluků po zimě 5,7 milionu korun, ale předpokládáme, že v letošním roce to bude sedm milionů," naznačil jeho kolega, provozní náměstek Jan Vykouk ze Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.
Děr je mnoho, ale peněz na opravy jako vždy příliš málo
Děr v silnicích bude sice letos více, jenže peněz na jejich opravy je všude stále zoufale málo. Třeba silničáři ze Zlínského kraje museli sáhnout už v závěru loňského roku do finančních rezerv. "Celkové náklady na zimní údržbu se za první část zimy, do konce prosince 2010, vyšplhaly na 43,9 milionu korun. Naproti tomu před rokem to bylo ve stejném období jen 25,7 milionu a v roce 2008 25,6 milionu korun. Byli jsme nuceni zapojit do financování zimní údržby prostředky, které původně k tomuto účelu nebyly určeny. Rozpustili jsme v zimní údržbě i svůj rezervní fond," uvedl ředitel tamní krajské správy silnic Malý.
Kdyby chtěli silničáři zahladit všechny výmoly, museli by mít většinou několikanásobek částky, kterou dostávají na údržbu cest nyní. "Na běžné opravy máme řádově stovky milionů korun. Pokud bychom ale měli odstranit vnitřní dluh na silnicích, bylo by nutné získat finanční prostředky v řádu několika miliard," odhadl mluvčí Technické správy komunikací v Praze Tomáš Mrázek. "Na souvislejší opravy povrchu silnic a dálnic bychom potřebovali zhruba devět miliard, ale současný rozpočet činí čtyři miliardy korun," oznámila mluvčí státního Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Jistou naději na zlepšení skýtá to, že v příštím roce se má položka na opravy silnic v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury více než zdvojnásobit. Stát dá v roce 2012 na poškozené silnice místo nynějších čtyř miliard korun zhruba devět miliard. Tyto peníze budou samozřejmě určeny hlavně na spravování státních cest, ale jistou část by mohly dostat také kraje.