Vzpomínkové akce k 17. listopadu omezí centrum Prahy. Kvůli průvodu, který půjde po stopách studentského pochodu z Albertova na Národní třídu, nepojedou mezi zastávkami Lazarská a Újezd tramvaje. Po trase pochodu nebudou moct asi 30 až 45 minut jezdit ani automobily.
Vzpomínkový průvod půjde po původní trase jako v roce 1989, tedy z Albertova přes Vyšehrad a po nábřeží na Národní třídu. Pořadatelé očekávají tisíce účastníků, na Národní třídě pro ně připravili koncert, na kterém zahrají a zazpívají za doprovodu Monkey Business Vladimír Mišík, Vlasta Třešňák, Vladimír Merta nebo Tony Ducháček. Zazní zde i písně Karla Kryla nebo Lou Reeda. Účast přislíbil i bývalý prezident Václav Havel.
Kvůli této akci i kvůli happeningu, který pořádá od 14:30 na Národní třídě magistrát, bude Národní třída uzavřena až do středečního rána. Magistrát si zde chce připomenout 20 let od pádu komunismu zábavným během za zbožím, kterého bylo před rokem 1989 nedostatek a na které stáli lidé fronty. Běhat se bude za banány, ale také za toaletním papírem nebo poukázkou do tuzexu, tehdejšího obchodu se zahraničním zbožím.Již ve 14:00 se ale na Národní třídě chtějí sejít také pravicoví extremisté, aby zde vyjádřili svou nespokojenost se současným režimem. Jejich akce není povolená. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas je ovšem přesvědčen, že se uskuteční. "Nespokojenost občanů s polistopadovým vývojem zakázat nelze, protest na Národní třídě bude," uvedl Vandas v Dělnických listech.
Nepovolená neonacistická organizace Národní odpor pak chystá na Národní třídě od 16:00 protest proti razii, při níž policisté zadrželi 24 pravicových radikálů. Nepovolená demonstrace je naplánována na dobu jen krátce předtím, než na Národní dorazí průvod z Albertova.Na akci extremistů se připravují policisté, kteří proti nim chtějí zasáhnout, v ulicích Prahy jich bude nasazeno asi 1000.
ČTĚTE TAKÉ: 17. listopad v Praze: 20 shromáždění plus 2 extremistická
Veselou formou si svátek mohou lidé užít pak ještě na Staroměstském náměstí, kde se budou konat veselice a trhy, na kterých si lidé budou moci vystát frontu na zboží za ceny z roku 1989.
Další shromáždění jsou nahlášeny na horní část Václavského náměstí a na Senovážné náměstí. Vzpomínat zde chtějí studenti z Inventury demokracie, ale také hnutí Nespokojení občané a aktivista Jan Šinágl. Iniciativa Dost chce v ulici Na příkopě protestovat proti Bruselu.
Listopadové výročí se chtějí připomenout i politici nebo věřící. Premiér Jan Fischer položí květinu na Národní třídě a u památníku na Václavském náměstí, za 20 let svobody poděkují křesťané mší například v kostele Nejsvětějšího Salvátora nebo v Chrámu svatého Víta.
Na Karlově náměstí pak městská část Praha 2 odhalí pamětní desku politiku a významnému protikomunistickému disidentovi Václavu Bendovi. Bronzová deska s portrétem Bendy a textem bude umístěna na fasádě domu, ve kterém žil v letech 1969 až do své smrti v roce 1999.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková