Starším autům, produkujícím větší množství nebezpečných zplodin, by mohly radnice zatrhnout vjezd do města. To je součást návrhu zákona poslanců ze severní Moravy. Pokud by byla přijata podobná omezení jako v sousedním Německu, vyřadilo by to ze hry až dvě třetiny aut.
Do takzvaných ekologických zón v německých městech mohou vjet pouze auta s příslušnou známkou, která odpovídá tomu, jaké množství zplodin daný vůz vytváří. Auta na benzín uvedená do provozu před sedmnácti a více lety nebo vozy s naftovým motorem staré více než čtrnáct let však na zmíněnou známku vůbec nedosáhnou, a nemohou tedy vjet do žádné ekologické zóny.
Pokud by platila podobná pravidla i pro české nízkoemisní zóny, vůbec by se do nich nedostalo asi třicet procent aut registrovaných v České republice. A kdyby si města stanovila přísnější podmínky, což by jim navrhovaný zákon umožňoval, vypadlo by ze hry možná ještě dalších třicet procent vozů.
Podle Sdružení automobilového průmyslu už totiž třicet procent aut překročilo "věk" patnácti let, přičemž stejné množství vozů se tomuto stáří rychle přibližuje. Po českých silnicích stále jezdí třeba přes sto tisíc aut značek Trabant, Wartburg či VAZ jejichž průměrné stáří činí pětatřicet let, a půl milionu starších typů škodovek, jako je Favorit, Škoda 120 nebo Škoda 100.
"Zatím je ale předčasné, mluvit o tom, které přesně typy aut by nemohly do nízkoemisních zón u nás vjíždět. Je to věc další diskuze," sdělila poslankyně Kristýna Kočí z Věcí veřejných, která je pod novelou podepsána společně s ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem z ODS a poslancem Pavolem Lukšou z TOP 09.
Řada měst se už nechala slyšet, že možnosti vytvořit nízkoemisní zóny ráda využije. "Kvůli nedokončení dálnice D8 projíždí Ústím nad Labem mimořádné množství aut. Vedení města o připravované novele umožňující omezit vjezd vozů ví a v podstatě jen čeká na konkrétní znění zákona, aby mohlo zadat vytipování možných zón," uvedl vedoucí odboru životního prostředí ústecké radnice Jan Zadražil.
Známá lázeňská centra doufají, že by se mohla díky novele zbavit kamionů. "Celé volební období jsme bojovali o to, aby tudy neprojížděly kamiony, ale zatím se nám nedařilo. Tento zákon by nám velmi pomohl," míní Roman Lebloch, místostarosta Luhačovic, kde se nacházejí největší lázně na Moravě. I Karlovy Vary naznačují, že by na vyloučení méně ekologických vozů kývly. "Máme tu vymezené lázeňské území, které se k tomu přímo nabízí," řekl šéf odboru životního prostředí na tamní radnici Stanislav Průša.
Autory novely jsou poslanci za Moravskoslezský kraj, ale paradoxně právě severomoravská města se obávají, zda budou vůbec moci nízkoemisní zóny vytvořit. Musela by totiž řidičům nabídnout objížďku vedoucí po silnici stejné nebo vyšší třídy. "V nejbližší době asi nízkoemisní zóny zavést nemůžeme. Ostrava nemá dobudovanou infrastrukturu. Ministr dopravy Vít Bárta zastavil stavbu několika přivaděčů, které měly odvádět dopravu z centra," podotkla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.
Návrh zákona ovšem nedává městům a obcím pouze právo na vytvoření zón s omezením vjezdu pro starší auta. V určité oblasti, která trpí nadměrným znečištěním ovzduší, by podle novely mohly být stanoveny přísnější emisní limity pro podniky. Firmy by pak musely investovat do modernizace provozu a snížení produkce škodlivých látek.