Zbývající úsek dálnice D8 přes České středohoří má konečně stavební povolení. Ještě ale není platné a minimálně měsíc se bude čekat na případná odvolání odpůrců stavby. Povolení bylo vydáno 21. prosince a postupně jej vyvěšují na své úřední desky dotčené obce. Pokud nabude povolení právní moci, začne Ředitelství silnic a dálnic stavět. Na dokončení úseku potřebuje zhruba 30 měsíců.
Kompletní stavební povolení spojené s územním rozhodnutím se týká chybějících 4,7 kilometru. Řešilo se už od letošního jara; úřady po sérii soudních sporů s ekology raději všechna povolení zrušily a rozhodly se vydat územní a stavební povolení najednou. Termín vydání se neustále protahoval, původně mělo být už v létě. Skoro měsíční průtah zapříčinila i pomalost ústeckého magistrátu, který vydával jeden relativně jednoduchý dokument 24 dnů, žádnou lhůtu ale neporušil.
"Nakonec má to povolení 98 stran, byla to celkem fuška. Poslední dobou jsme pořád konzultovali s právníky i s autorem jednoho ze zákonů," řekl vedoucí lovosického stavebního úřadu Petr Soldon. Úřad ho vydal ve středu odpoledne a postupně jej budou vyvěšovat jednotlivé obce na své úřední desky. "Potrvá to teď zhruba 30 dnů až pět týdnů, aby to nabylo právní moci. Samozřejmě jsou pravděpodobná odvolání," dodal Soldon. S nimi se bude muset vyrovnat krajský úřad. Lídra ekologického hnutí Děti země Miroslava Patrika se zatím zastihnout nepodařilo.
Celý chybějící úsek mezi sjezdy Bílinka a Řehlovice měří 12,7 kilometru. Stavebně už je hotový i 3,7 kilometru dlouhý úsek mezi Bílinkou a Lovosicemi, ale také jej brzdí administrativní průtahy; most nad obcí Vchynice neodpovídá dokumentaci a musí žádat o dodatečné stavební povolení. Používat ho bude možné v nejhorším případě až v polovině příštího roku, připustil Soldon.
"Teplická" dálnice D8 má spojit Prahu s půlmilionovou podkrušnohorskou aglomerací a dál se severní částí Německa, ale dokončena stále není, přestože se staví už od 90. let. Doprava je mezitím vedena po objízdných trasách směrem na Teplice a Ústí nad Labem. Podle loňského sčítání dopravy jezdilo po první trase asi 8500 aut denně, po druhé 10 000. V Česku přitom při 10 000 aut za den často požadují kraje stavbu dálnice. Podobný počet jezdí denně například po méně frekventovaných úsecích silnice Praha - České Budějovice.