Zlevnění silnic přinesou Číňané nebo spojení českých firem

Domácí
7. 11. 2010 14:09
Dopravní stavby už zlevnily o několik procent. To by však ještě neměl být konečný výsledek (ilustrační foto).
Dopravní stavby už zlevnily o několik procent. To by však ještě neměl být konečný výsledek (ilustrační foto).

Čínské stavební firmy nebo spojení malých českých firem, to jsou podle ministra dopravy Víta Bárty dvě cesty k levnějším silnicím. Uvedl to v neděli v pořadu Partie televize Prima. Díky tomu by se mělo podařit ušetřit ještě více peněz na dopravních stavbách. Bártovi se již povedlo snížit náklady na stavby silnic a železnic o několik procent.

"Silnice jsou levnější o tři procenta než před třemi měsíci a železnice o pět procent," řekl ministr. Šlo výsledek tvrdého vyjednávání se staviteli, na které šéf resortu dopravy zatlačil tím, že po svém nástupu do úřadu oznámil zastavení velké řady dopravních staveb. Firmy pak přistoupily na slevy a většina zastavených staveb se opět rozjela.

S tím se však Bárta nechce spokojit a plánuje, jak dosáhnout ještě daleko větších úspor. Například i za pomoci čínských podniků. "Netajíme se tím, že jednáme s čínskými společnostmi. Například v Polsku postavili dálnice o čtyřicet procent levněji než polské firmy," naznačil, že by stavebníci z ciziny mohli být, alespoň v otázce ceny, velmi silnou konkurencí domácím firmám.

To se ovšem příliš nelíbilo Bártovu protihráči v Partii, sociálnědemokratickému poslanci Milanu Urbanovi, který je předsedou sněmovního hospodářského výboru. "Při takovýchto zakázkách bychom měli upřednostňovat domácí firmy," poznamenal.

Bárta by chtěl pro dopravní projekty získat i čínské stavební firmy.Bárta ale nechce české stavebníky postavit na vedlejší kolej. Podle něj je prostě nutné posílit v oblasti dopravních staveb konkurenci. Doposud bylo budování silnic a železnic výsadou několika málo dominantních podniků, které si mohly díky absenci konkurence zakázky rozdělit tak, aby byli všichni spokojeni a mohli si stanovit vysoké ceny.

"Jenže takové velké zakázky zkrátka nemůže dělat firma, která nemá miliardový obrat," poznamenal ministr. "Můžeme ale tyto miliardové firmy obejít prostřednictvím inženýringových společností," dodal. Inženýringová společnost by měla na starosti organizaci projektu a samotné stavební práce by zadala menším českým stavebním firmám. Takový postup by uvítal i Urban.

Bárta zdůraznil, že zlevnění staveb může přinést také jednání s krajskými úřady a radnicemi. "Například obchvat Českých Budějovic je nemravně drahý, stojí dvanáct miliard korun bez DPH. Samozřejmě chápu, že je to dopravní priorita regionu a je třeba, aby vznikl. Ale ne v takové podobě, jakou má projekt nyní," podotkl. "Uspoří se třeba, když se obchvat obejde bez stavby tunelu," sdělil s tím, že podobně by se daly zmenšit výdaje na řadu dalších silnic.

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ