Druhý důchodový pilíř už stojí, lidé mohou začít spořit od ledna

Domácí
7. 9. 2012 13:34
Sněmovna schválila druhý důchodový pilíř (ilustrační foto).
Sněmovna schválila druhý důchodový pilíř (ilustrační foto).

Sněmovna v pátek přehlasovala navzdory odporu opozice senátní veto návrhu zákona, který umožní zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku. Norma je v podstatě technickým dokončením reformy penzí, která už byla schválena. Míří k podpisu prezidenta Václava Klause.

Návrh zákona souvisí s odkladem zřízení jednoho inkasního místa o dva roky na rok 2015 a s právním přesměrováním plateb na daňovou správu. Kvůli odkladu zavedení jednoho inkasního místa by neexistovala nutná individualizace plateb daní a veřejného pojistného.

Vládní koncept reformy penzí kritizovali nejenom opoziční poslanci, ale také Marek Šnajdr z ODS. Druhý pilíř podle něho nezajistí ani většinu obyvatel a nenaplní cíl kabinetu snižovat rozpočtové schodky.

Šnajdr patří mezi šest zákonodárců ODS, kteří v dolní komoře potopili vládní návrh daňových změn. Kabinet předlohu obratem předložil znovu a spojil s ním svou důvěru. Šnajdr v pátek pro schvalovanou předlohu hlasoval. Varoval však před tím, aby vláda při projednávání daňového balíčku neargumentovala nutností přijmout jej kvůli pokrytí nákladů na důchodovou reformu.

Obdobné argumenty proti reformě jako Šnajdrovy zněly z úst opozičních poslanců. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jsou změny penzí výhodné jen pro nejvyšší příjmové kategorie lidí a ostatní se na ně budou muset složit. Reforma navíc podle něho může prohloubit rozpočtový schodek a vláda nemá zajištěno její financování.

"Necítíme se těmito zákony vázáni," prohlásil Sobotka. Pokud bude ČSSD vládnout, bude se je podle něj snažit upravit, druhý důchodový pilíř by dokonce mohl být zrušen. Je podle Sobotky například možnost ho sloučit se třetím pilířem, který už existuje.

Předloha o pojistném na důchodové spoření zavádí zejména individualizaci, tedy hlášení o výši zálohy připadající na jednotlivé poplatníky. Nahradí stav, kdy zaměstnavatel podává hlášení za všechny zaměstnance souhrnně.

Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního důchodového systému na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

Poslanci potvrdili i takzvaný změnový zákon k předloze. Rovněž tuto normu vrátil Senát.
Schválením těchto zákonů nynější schůze dolní komory skončila. Další její body, které měla sněmovna projednat, poslanci z programu vyřadili.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ