Lidé neberou problematiku EU příliš vážně a neuvědomují si, že většina legislativy, kterou ČR přijímá, pochází z Bruselu. Po odevzdání svého hlasu to řekl prezident Miloš Zeman. Na vině jsou podle hlavy státu především novináři, kteří o tom neinformují, ale také politici. Zeman by byl pro to, aby účast v domácích volbách byla povinná.
Anketa:
Tipněte si, jak vysoká/nízká bude účast voličů v Česku při volbách do Evropského parlamentu?
- Do 15 procent. 20%
- 15 - 30 procent 20%
- 31 - 45 procent 20%
- 46 - 60 procent 20%
- Nad 61 procent. 20%
"(Lidé) neberou problematiku EU příliš vážně a mylně se domnívají, že se jich netýká. Přitom už 80 procent zákonů, které se u nás přijímají, jsou zákony z dílny EU," řekl Zeman. Proto je podle něj účast v evropských volbách v Česku ve srovnání s jinými zeměmi unie nízká.
Zeman také řekl, že je zastáncem toho, aby účast v domácích volbách byla povinná. Ohledně eurovoleb o tom není zcela přesvědčen.
Prezident přišel do volební místnosti v pražské základní škole Brdičkova společně s manželkou Ivanou poté, co se vrátil ze státní návštěvy Rumunska a Moldavska. Na plácek před školou jej přivezla kolona vozů ochranné služby. Prostor zajišťovalo několik osobních strážců, na místě byl i pes specializovaný na vyhledávání výbušnin.
Někteří lidé, kteří chtěli ve stejnou dobu odevzdat svůj hlas, to polohlasně komentovali jako "šaškárnu", většina voličů ale trpělivě čekala, až manévry bodyguardů a novinářů skončí.
Zeman si po příchodu do volební místnosti krátce popovídal se členem komise, který mu předával obálku na hlasovací lístek. "Vždycky se ptám, jestli se to zalepuje, a vždycky mi odpovídáte, že ne. Takže pravidla se nezměnila," glosoval.
Při návratu zpoza plenty se zajímal o volební účast. Když od komise uslyšel, že v daném místě zatím činí deset procent, zadoufal, že se to do večera zlepší.
Ještě před volbou se Zeman vymezil vůči kritikům, kteří tvrdí, že 21 českých poslanců v Evropském parlamentu nemůže příliš mnoho prosadit. "Problém je v tom, že dva nejsilnější bloky (v EP) - sociální demokracie a křesťanští demokraté jsou zatím v přibližné rovnováze, takže právě těchto 21 poslanců, pokud budou postupovat jednotně, mohou docela úspěšně hájit české národní zájmy. A to je důvod, proč jít k evropským volbám," řekl Zeman novinářům na letišti v moldavském Kišiněvu.