Několikaměsíční jednání o českém plánu na čerpání peněz z Evropské unie v pátek skončila. Jiří Čunek, ministr pro místní rozvoj si tak příští týden pojede pro finální rozhodnutí, které obdrží z rukou Danuty Hübnerové, eurokomisařky pro regionální rozvoj. Informoval o tom vysoce postavený úředník Evropské komise.
Dokončení celé procedury kolem čerpání dotací však ještě neznamená, že Češi už mohou začít evropské peníze využívat. Stále totiž není schválen žádný z konkrétních operačních programů, jejichž prostřednictvím se peníze rozdělují. Ty by mohly být akceptovány na přelomu září a října. Není vyloučené, že peněz z některých programů se žadatelé dočkají až v příštím roce.
Ministerstvo původně slibovalo, že peníze bude možné čerpat v polovině letošního, ale nestalo se tak. To se opakované stává terčem kritiky, která však není jednotná. Podle analytika Bedřicha Štogla z ČSOB bude mít zpoždění čerpání peněz z EU zásadní dopad především na investice do infrastruktury ve veřejném sektoru.
Obce a města tak budou muset podle něj odložit například výstavbu nových čističek odpadních vod, či silnic. Zpoždění bude mít podle něj vliv i na programy úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů, programy se budou muset odložit. Na privátní sektor nebude mít zpoždění podle analytika dopad tak zásadní, protože podnikatelé se budou snažit projekty realizovat jinou cestou. "Žadatelé jsou otrávení z neustálého protahování, jsou již velmi rozčarováni," dodal Štogl.
Naopak Petr Zahradník z České spořitelny řekl, že je optimistou, co se týče schválení dotací i jednotlivých operačních programů. Podle něj většina zemí EU ještě operační programy schválené nemá. Naopak ČR je prý skvěle připravila. Podle Zahradníka může ale později nastat problém s využíváním financí z jednotlivých programů.
Nejdříve se finančních prostředků dočkají zřejmě zájemci o peníze z takzvaného Evropského sociálního fondu. Prostředky z něj jsou určeny především na inovace, vědu a výzkum i podporu zaměstnanosti. Jako jeden z posledních bude zřejmě naopak schválen například operační program technická pomoc, z něhož budou mimo jiné placeni úředníci.
Češi mohou v příštích sedmi letech ze strukturálních fondů EU čerpat celkem 26,7 miliardy eur, tedy asi 750 miliard Kč. Evropská komise plán již před časem kritizovala, protože je mimo jiné údajně příliš složitý a obsahuje příliš mnoho operačních programů.
Česká republika není jedinou členskou zemí, která ještě neměla čerpání strukturálních fondů potvrzené. Komise musí mezi jinými dokončit tento rámec v případě Finska, Estonska, Belgie či Lucemburska. Nicméně u většiny těchto zemí se již budou schvalovat společně s rámcem i operační programy.
U českých projektů bude hodně záležet na práci úřadů během prázdnin. "V polovině září budeme vědět víc, ale první operační programy by mohly být schváleny právě na přelomu září a října," uvedl jeden z vysoce postavených úředníků Evropské komise. Nicméně nevyloučil možnost, že by se u některých mohlo schvalování protáhnout až do příštího roku. "Věřím, že to snad bude ještě letos, ale uvidíme po letní přestávce," dodal.
Ilustrační foto: ČTK