Exdůstojník StB dostal pět let <span>za falešnou směnku</span>

Domácí
4. 10. 2007 13:41
Bývalý důstojník komunistické StB Petr Žák u soudu.
Bývalý důstojník komunistické StB Petr Žák u soudu.

Bývalý důstojník komunistické StB Petr Žák u soudu.Bývalý vysoký důstojník komunistické Státní bezpečnosti Petr Žák dostal za pokus o prodej padělané směnky Investiční a poštovní banky pět let vězení. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze tak potvrdil výši trestu vyměřeného Žákovi již pražským městským soudem letos v květnu.

Podle obžaloby i rozsudku se Žák dopustil trestných činů padělání a pozměňování peněz a veřejné listiny a přípravy podvodu. Snažil se totiž prodat pod cenou padělanou směnku IPB jedné firmě na Slovensku. Směnka měla údajnou hodnotu více než 45 milionů korun, Žák za ni chtěl 34 milionů. Obžalovaný se však hájil tím, že padělanou směnku pokládal za pravou, a nemohl se tak prý žádné trestné činnosti dopustit.

Trest byl udělen jako souhrnný, Žák byl totiž již dříve pravomocně odsouzen k tříleté podmínce za účast na protidisidentské akci Asanace. V minulosti byl totiž vysokým funkcionářem tajné komunistické policie odpovědným za boj proti vnitřnímu nepříteli ve východních Čechách. Za šikanování disidentů při Asanaci dostal nejdřív tříletý nepodmíněný trest, odvolací soud mu ho však změnil na podmíněný.

Podle rozsudku Žák věděl, že jím předkládaná směnka je falešná. Její pravost se navíc slovenskému obchodníkovi snažil potvrdit rozhodnutím soudu v Hradci Králové o povinnosti banky směnku proplatit. I tento dokument byl falešný. Když našel zájemce o odkoupení směnky, sepsal s ním smlouvu a směnku mu předal. Kupec si však na soudu ověřil, že žádné rozhodnutí týkající se směnky soud nevydal.

To, že podpisy i razítka na dokumentech jsou padělané, potvrdily jak znalecké expertizy, tak lidé, kteří se měli na listiny podepsat.

"Uznávám, že jsem v důkazní nouzi. Ale už na to nemám nervy. Raději se nechám odsoudit, i když jsem nevinný," prohlásil u soudu Žák.

Formálně vrchní soud rozhodnutí městského soudu zrušil, ale zásadní rozhodnutí ponechal stejná. V rozsudku jenom opravil některé nepřesnosti, jako třeba popis rozdílu mezi pojmy směnka a akceptace a dobu trestné činnosti.

Proti rozsudku se nelze odvolat. Možné je jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ