Exekuce: o postel, hračky ani bibli už nepřijdete

Domácí
31. 8. 2015 05:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dlužníky čekají od září velké změny. Exekutoři jim nebudou moci zabavit například ledničku, pračku, náboženskou literaturu nebo hračky.

Podle novely občanského soudního řádu a zákona o exekutorech, která nyní začíná platit, už nebude možné kvůli dluhu menšímu než třicet tisíc korun zabavit dům nebo byt, v němž člověk žije. Takových případů dosud byly stovky. Lidé mohli přijít o střechu nad hlavou třeba kvůli dluhům za jízdu načerno nebo nezaplaceným poplatkům za odvoz odpadu.

Přesvědčil se o tom například invalidní důchodce z Českých Budějovic, kterému kvůli dvacetitisícovému dluhu zabavil exekutor byt za 1,4 milionu korun. Důchodce měl platit ze svého invalidního důchodu náhradu nákladů na exekuci. Srážky začal prostřednictvím správy sociálního zabezpečení poctivě posílat, peníze se však zřejmě kvůli špatnému variabilnímu symbolu vracely úředníkům zpět. A exekutor, aniž si ověřil, proč peníze nedorazily, vyhlásil exekuci na mužův byt.

Důchodce se začal bránit, až mu loni dal za pravdu Ústavní soud. "I exekuce se musí konat šetrným způsobem," okomentovala rozhodnutí soudkyně zpravodajka Michaela Židlická.

Českobudějovický důchodce vlastně dopadl ještě dobře, mnozí lidé, kteří k soudu nešli, podobným způsobem ztratili veškerý majetek. "Bohužel se stávalo, že řada lidí přišla pro dluh ve výši pět, deset nebo patnáct tisíc korun o střechu nad hlavou," konstatoval poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), který novelu předkládal.

ctete tyden* Co všechno nebudou smět exekutoři zabavit?

* Proč budou muset natáčet všechny exekuce na kameru?

* Proč budou muset dlužníci kromě věřitelům platit stovky korun i svým zaměstnavatelům?

* A kdo další po nich chce peníze, aniž by něco dlužili?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 31. SRPNA 2015.

Autor: - pcl -

Další čtení

Andrej Babiš

Prezident bude jednat s Babišem. Neví, jestli by ho mohl jmenovat premiérem

Domácí
Aktualizováno: 17. 9. 2025 22:05
ilustrační fotografie

Počet Palestinců zabitých ve válce v Pásmu Gazy prý překonal 65 000

Domácí
17. 9. 2025

V Plzni se sejde 200 odborníků na umělou inteligenci z devíti univerzit

Domácí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ