Kauza Budišov
Exnáměstkyně Jourová v protiútoku. Po státu žádá miliony
15.09.2010 15:30 Aktualizováno 15.09. 16:08
Někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová se žalobou na ministerstvo spravedlnosti domáhá v souvislosti se svým stíháním v takzvané kauze Budišov zaplacení celkem více než 8,7 milionu korun. Má jít o finanční zadostiučinění za nemajetkovou újmu, náhradu škody za výdaje na obhajobu a ušlou mzdu.
Jourová byla v říjnu 2006 obviněna z přijímání úplatku a strávila asi měsíc ve vazbě. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno.
"Žalobou uplatnila nárok na zaplacení pěti milionů korun za zásah spočívající v nezákonném omezení svobody v trestním stíhání, psychické problémy, které jí byly způsobeny, a zásah do rodinného života. Současně za dehonestaci v důsledku široké medializace případu," uvedl právní zástupce Václav Vlk. Zaplacení dalších více než 3,7 milionu korun Jourová požaduje jako náhradu ušlé mzdy. "V důsledku vazby a trestního stíhání nemohla dokončit práci, kterou dělala," vysvětlil advokát. Zbylých zhruba 18 tisíc korun požaduje jako doplatek náhrady nákladů na právní zastoupení.
Vedle toho se domáhá také omluvy - veřejné i soukromé. Veřejná omluva by měla být podle Vlka zveřejněna v TV Nova, ČTK a deníku Mladá fronta Dnes. Ministerstvo by se podle advokáta mělo omluvit za stíhání, poškození cti a narušení rodinných vazeb. Žalobou se má zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, jednání zatím nařízeno nebylo, řekl Vlk.
Jourová své nároky již dříve uplatnila u ministerstva, z požadovaných milionů jí ovšem úřad přiznal jen asi 138 tisíc korun jako náhradu škody za výdaje na obhajobu. Nároku na peněžitou satisfakci za nemajetkovou újmu ministerstvo nevyhovělo s tím, že byl promlčen, nárok na ušlý výdělek se zase podle úřadu opíral o "vratké důvody".
Jourová tehdy rozhodnutí označila za "výsměch" a oznámila, že podá žalobu. Ohradila se i proti tomu, že by smlouvy byly vypovězeny z "vratkých důvodů". "V obou (dokumentech) je jednoznačně uvedeno, že mi vypovídají smlouvy kvůli zadržení policií. Postup odpovědných, nebo jak je vidět neodpovědných, orgánů mi zničil nejen tuto část mé práce, ale navždycky zasáhl do plnohodnotných možností pracovního uplatnění v ČR, o další újmě na jméně a zdraví se nyní radši nezmiňuji," uvedla tehdy Jourová.
Kauza Budišov
Policie v minulosti vinila Jourovou z toho, že přijala od starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za to, že prosadí přiznání dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. V létě 2008 však Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9 její stíhání zastavilo s tím, že se skutek, pro který byla obviněna, nestal. Rozhodnutí pak potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství.
V kauze Budišov vedle Jourové a Péti figurovali i bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Péťa, Doležel a Řehulka byli původně podezřelí z toho, že nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku v Budišově tak, aby si mohli rozdělit zhruba 30 milionů korun.
V projektu prý nebylo nic proplaceno. Projekt podle dřívějšího vyjádření prakticky skončil dřív, než začal, protože v roce 2006 upozornil architekt Marek Řičář na údajnou manipulaci s dotacemi EU. Žalobci pak poslali Péťu, Doležela a Řehulku k soudu kvůli údajnému vydírání Řičáře. Péťa se však procesu nedožil.
Na lavici obžalovaných naopak letos v červenci usedl Řičář, který čelí obvinění z účasti na dotačním podvodu za víc než 15 milionů korun. O údajně neoprávněně vyplacené dotaci ve výši 15,5 milionu korun v souvislosti s Řičářem mluvila Jourová již v prosinci 2008.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.